جامعه

حامد کرزی: برای زنان افغان سهم خاصی در کابینه جدید، سفارت خانه ها و ادارات دیگر دولتی در نظر گرفته خواهد شد

کابل باختر 22جدی

هشتاد تن از اعضای شبکه زنان در دیداری با حامد کرزی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان، تاکید کردند تا عاملین خشونت علیه زنان مجازات گردد.

به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس اطلاعاتی باختر، در این دیدار که شام دیروز در ارگ انجام شد، خانم ثریا صبحرنگ بعضی تصاویر خشونت علیه زنان در ولایات فاریاب، پکتیا، بدخشان، نیمروز و بغلان را به رئیس جمهوری اسلامی افغانستان نشان داد و از او خواست که عاملین خشونت علیه زنان را مجازات نماید.

سپس شینکی کروخیل نماینده مردم کابل در ولسی جرگه، با اشاره به نقش زنان در جامعه افغانی گفت: زنان پنجاه در صد نفوس کشور را تشکیل می دهند از همین سبب حکومت افغانستان برای آنان در کابینه جدید چهار وزارت خانه و پنج معینیت را در نظر بگیرد.

وی اضافه کرد: زنان افغان توان پیش برد امور سفارت خانه های کشور را دارند و همچنان توانایی این را نیز دارند تا بحیث والیان در کشور ایفای وظیفه نمایند. 

خانم کروخیل پیشنهاد کرد که از جمله 65 سفارت خانه ها و نماینده گی های افغانستان در کشور های خارجی 5 سفیر از زنان و از جمله 34 ولایت کشور والیان ولایات کابل و دایکندی از طبقه اناث تعیین گردد. 

در بخش دیگری این دیدار خانم وژمه فروغ، خواهان سهم بیشتر زنان در شورای عالی ستره محکمه و شورای عالی صلح گردید.

متعاقباً" حامد کرزی رئیس جمهور کشور، عاملان خشونت علیه زنان را بزدلان دانسته و گفت: در کشور ما زنان تنها قربانی خشونت نیستند، بلکه از طرف تروریستان و نیروهای خارجی نیز به بهانه های مختلف از بین می روند.

رئیس جمهور خشونت علیه زنان را یک مصیبت بزرگ دانسته و اطمینان داده گفت که هر زمانیکه در مورد  خشونت علیه زنان آگاهی یافته، به طور عاجل اقدام کرده است و از این پس نیز این موضوع را جدی می گیرد و عاملین این اعمال شنیع به پنجه قانون سپرده خواهد شد.

حامد کرزی افزود: برای اینکه بر این سلوک نادرست نقطه پایان گذاشته شود، نیاز است که عالمان دین و بزرگان قومی از طریق منبر های مساجد و تمام رسانه های کشور مشترکاً این عمل غیر اسلامی و انسانی را شدیداً محکوم نمایند و رسانه های کشور بخاطر آگاهی عامه در این رابطه پروگرام های را تهیه و نشر نمایند.

رئیس جمهور تاکید کرد تا در ماه فبروری سال روان کنفرانس ملی از جانب علمای کشور و شبکه زنان به طور مشترک در مورد جستجوی راه های از بین بردن خشونت علیه زنان و آگاهی عامه در این رابطه، برگزار گردد.

همچنان حامد کرزی اطمینان داد که برای زنان در کابینه جدید، سفارت خانه ها و همچنان سایر ادارات دولتی سهم خاصی در نظر گرفته خواهد شد.

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا