سیاست

محمد اشرف غنی رییس جمهور با هیئت اداری و رؤسای کمیسیون ها و گروپ های پارلمانی ولسی جرگه، دیدار کرد

کابل / ۱۲عقرب /  باختر
محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان عصر دیروز با هیئت اداری، رؤسای کمیسیون ها و گروپ های پارلمانی ولسی جرگه در ارگ دیدار کرد.
به اساس معلومات دفترمطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر٬در این دیدار، ابتدا غلام‌فاروق وردک وزیر دولت در امور پارلمانی پیشنهاد های خود را در خصوص تحکیم تفاهم سیاسی، تقویت نهادهای ملی و ارائه‌ خدمات به مردم، افزایش هماهنگی و همکاری میان قوۀ ثلاثه، استفاده‌ به موقع از فرصت ها و نشست های دوامدار کاری با نمایندگان هر دو مجلس شورای ملی، شریک کرد.
سپس میررحمان رحمانی رییس ولسی جرگه صحبت کرد ودرکنار معلومات در رابطه به کارکردهای این نهاد، در خصوص تصویب قوانین، رسیدگی به شکایات مردم و نظارت پارلمانی، خواهان ادامۀ چنین جلسات شد.
بعد ملک قیس نورآغا ملکزی به نمایندگی از کمیسیون های ولسی جرگه، خان‌آغا رضایی به نمایندگی از گروپ های پارلمانی و لیلما حکیمی نمایندۀ ولایت ننگرهار در رابطه به هماهنگی میان قوۀ ثلاثه، ایجاد میکانیزم مشترک برای حل مشکلات، تامین صلح، شریک کردن طرح صلح حکومت با ولسی جرگه و همکاری و دیدارهای وزرا و وکلا برای حل مشکلات، نظریات و پیشنهادهای شان را با رییس جمهور شریک کردند.
رییس جمهوری در صحبت هایش باخوش آمدید به هیئت رهبری و نمایندگان ولسی جرگه، هماهنگی میان قوای ثلاثه و همکاری و احترام متقابل را مهم خواند و به رییس عمومی دفتر مقام عالی ریاست جمهوری و وزیر دولت در امور پارلمانی هدایت داد که به منظور همکاری بیشتر وکلا و وزرا و رسیدگی به موقع به مشکلات مردم، یک حکمی را ترتیب کرده و به جلسۀ کابینه ارائه کنند.
رییس جمهور با تاکید گفت که بخاطر رسیدگی به موقع به مشکلات مردم، هیچ وزیر و مسوولان ادارات مستقل، تقسیم اوقات دیدارهای شان با وکلا را تغییر داده نمی توانند. وی افزود که بر اساس یک تقسیم اوقات منظم، نشست های کاری و دوامدار با کمیسیون های ولسی جرگه و مشرانو جرگه، ترتیب خواهد شد.
رییس جمهور کشور پیشنهاد کرد که جلسات وکلای ولسی جرگه و وزیران ثبت شود تا برای همه واضح گردد که در آنجا موضوعات شخصی نه، بلکه مسایل ملی مطرح می شود. وی افزود که وزارت ها و ادارات باید وزارت محور و اداره محور شوند.
رییس جمهور از نمایندگان ولسی جرگه به خاطر تصویب قوانین تشکر کرد و گفت که بعضی قوانین مهم تاهنوز از تصویب بازمانده است و از آنان خواست که روی آن تمرکز کنند. وی افزود که به تمام اداره ها و وزارت ها هدایت داده ام که لوایح و مقررات مربوط شان را مشخص کنند.
رییس جمهور غنی خاطرنشان کرد: صلح خواست مردم و اولویت و مسئولیت حکومت است و من با مردم وعده سپرده بودم که پس از انتخابات دوباره به صلح تمرکز می کنیم و بر همین اساس ما تلاش های خویش را برای صلح آغاز کردیم.
رییس جمهوری با اشاره به ارزش مشورت و مشارکت، گفت که مسوده‌ صلح حکومت به منظور غنامندی بیشتر با ولسی جرگه و مشرانوجرگه شریک ساخته خواهد شد. وی افزود که ماحول تغییر یافته است، جمهوریت بقا و دوام خود را تثبیت کرده است و در این خصوص، هیچ‌گونه شک و ابهام و جود ندارد.
محمداشرف غنی با اشاره به مشکلات نمایندگان ولسی جرگه در خصوص نظارت از کارکردهای حکومت، گفت که اصل نظارت درست است، اما شیوه و نوع نظارت باید تعریف و واضح شود، زیرا نظارت یک کار تخصصی است. ماری

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا