اخبارجهان

پیروزی تحریک انصاف در انتخابات میان دوره یی پنجاب و چالش جدید برای دولت ائتلافی پاکستان

کابل، ۲۷ سرطان، باختر
پیروزی تحریک انصاف به رهبری عمران خان در ایالت پنجاب به عنوان بزرگترین شهر پُر جمعیت این کشور که مرکز قدرت حزب مسلم لیگ نواز می باشد، دولت شهباز شریف را به یک چالش جدید مواجع ساخته است.
آژانس باختر به نقل از آژانس خبری ایرنا، از رسانه‌ های رسمی پاکستان، انتخابات میان دوره یی برای رقابت برسر ۲۰ چوکی پارلمان ولایت پنجاب روز گذشته در شهرهای مختلف این ولایت پرجمعیت پاکستان از جمله لاهور مرکز این ولایت برگزارشد.
براساس نتایج رسمی کمیسیون انتخابات پاکستان، نامزد های انتخاباتی حزب تحریک انصاف موفق به کسب ۱۵ چوکی و حزب مسلم لیگ نواز به عنوان رقیب سرسخت حزب عمران ‌خان تنها ۴ چوکی را از آن خود کرد درحالی که ۱ نامزد مستقل نیز موفق به کسب چوکی پارلمان ایالتی شد.
انتخابات میان دوره ‌یی ولایت پنجاب از این جهت برای دولت پاکستان و حزب مخالف آن یعنی حزب یک صدر اعظم برکنار شده از حساسیت بالایی برخوردار بود که هر کدام از حزبی که پیشتاز انتخابات باشد قادر به تشکیل دولت مستقل در ولایت پنجاب خواهد بود، لذا با توجه به برتری حزب عمران ‌خان این موضوع پایه‌ های دولت ائتلافی پاکستان به رهبری حزب مسلم لیگ نواز را به لرزه درآورده است.
تحلیلگران سیاسی در پاکستان معتقدند با توجه به اختلاف های جدی عمران‌ خان با دولت فعلی این کشور و نکوهش‌ های مکرر عمران خان علیه تشکیلات قدرتمند نظامی پاکستان، پیش بینی می ‌شود عمران‌ خان پس از تشکیل دولت در ولایت پنجاب در مرحله بعدی تصمیم به انحلال پارلمان و استعفای دولت ایالتی خواهد داد و با این ترفند دولت مرکزی فدرال را مجبور به برگزاری انتخابات عمومی در پاکستان خواهد کرد.
طی ماه‌ های اخیر عمران‌ خان، انحلال پارلمان ملی و اعلام تاریخ نهایی برای برگزاری انتخابات زود هنگام در پاکستان را تنها شرط عقب نشینی از مخالفت با دولت شهباز شریف و یا پایان معضل سیاسی در کشور اعلام کرده است.
براساس این گزارش، رهبران حزب حاکم پاکستان از جمله مریم نواز معاون رئیس حزب مسلم لیگ نواز شکست در انتخابات میان دوره‌ یی را پذیرفته است درحالی که عمران‌ خان صدر اعظم سابق با تاکید بر مقابله جناح مخالف با دولت، بار دیگر خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام در این کشور شد.
سید مصطفی میری

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا