خبریںاقتصادTop

طی نشست کمیسیون اقتصادی طرزالعمل صدور موقت طلا تایید شد

کابل ۲۲ جوزا باختر
در نشست نوبتی کمیسیون اقتصادی امارت اسلامی افغانستان طرزالعمل صدور موقت طلا تایید شده است.
دفتر مطبوعاتی معاونیت اقتصادی ریاست الوزرا در خبرنامه‌ی نوشته است که نشست نوبتی کمیسیون اقتصادی، به ریاست ملا عبدالغنی برادر آخند، معاون اقتصادی ریاست الوزرا امارت اسلامی افغانستان در قصر مرمرین برگزار شد و طی آن روی طرزالعمل صدور موقت طلا، اعطای جواز‌های ملی فایبر نوری برای متقاضیان جدید، استفاده از چراغ‌های ال ای دی به عوض چراغ‌های فعلی در نهاد‌های دولتی و تعدادی دیگری از موضوعات اقتصادی بحث شده است.
در این نشست، پس از گفتگوی همه جانبه، طرزالعمل صدور موقت طلا تایید شد و بر اساس این طرح صدور موقت طلا در روشنایی اصول تعیین شده انجام و تا حد زیادی از قاچاق طلا جلوگیری خواهد شد.
در نشست یادشده هم‌چنان موضوع اعطای جواز‌های ملی فایبر نوری به متقاضیان جدید نیز بررسی شد و پس از بحث، تصمیم اخذ شد که اداره اترا مربوط وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی، جوازهای ملی فایبر نوری را با در نظر داشت منافع ملی از طریق داوطلبی بین المللی به متقاضیان جدید اعطاء کنند.
با این کار شبکه فایبر نوری به تمام مناطق کشور گسترش خواهد یافت و خدمات انترنتی ارزان و با کیفیت به شهروندان ارائه خواهد شد.
علاوه بر این، در نشست کمیسیون اقتصادی روی استفاده از چراغ های ایل ای دی به جای چراغ‌های فعلی در ادارات دولتی نیز بحث شد و بر اساس هدایت این کمیسیون، تمامی اداره‌های دولتی مکلف است تا از چراغ‌های ال ای دی در صورت استهلاک چراغ‌های موجود استفاده کند و در این مورد سطح اگاهی عامه را در ادارات خود بالا ببرد که در نتیجه این اقدام سالانه میلیون‌ها افغانی صرفه جویی خواهد شد.
گفتنی است که در نشست یادشده به وزارت آب و انرژی وظیفه سپرده شد تا در زمینه صرفه جویی در مصرف برق تحلیل‌های اقتصادی را انجام دهد و راه حل‌ها را جستجو و جهت بودجه برای تطبیق آن به وزارت مالیه ارسال کند.

Show More

Related Articles

Back to top button