اخبارجهان

نگرانی صندوق بین المللی پول در مورد رکود اقتصاد امریکا

کابل، ۲۲ سرطان، باختر
صندوق بین المللی پول در بیانیه یی با اشاره به تورم اقتصادی امریکا و کاهش پیش بینی رشد اقتصادی این کشور، اجتناب از رکود را در امریکا به شدت چالش برانگیز ارزیابی کردند
آژانس باختر به نقل از رویترز، صندوق بین‌المللی پول هشدار داد که اجتناب از رکود اقتصادی در امریکا به شدت چالش برانگیز شده است. این نهاد بار دیگر پیش‌ بینی رشد امریکا در سال ۲۰۲۲ را از ۲.۹ ٪ که در اواخر جون اعلام شده بود به ۲.۳ ٪ کاهش داد. تحلیلگران دلیل این امر را رشد هزینه‌ های مصرف کننده اعلام کرده اند.
این نهاد همچنین پس از دیدار با مقام های امریکا در خصوص ارزیابی سالانه سیاست های اقتصادی، پیش‌ بینی رشد تولید ناخالص داخلی واقعی سال ۲۰۲۳ امریکا را از ۱.۷ ٪ در ۲۴ جون به ۱.۰ ٪ کاهش داد.
مدیران اجرایی صندوق بین‌المللی پول در بیانیه ‌یی اعلام کردند که افزایش تورم گسترده خطرات نظام مندی برای اقتصاد امریکا و اقتصاد جهانی را در پی دارد.
در گزارش این نهاد مالی آمده است که اولویت نخست مقام های واشنگتن باید کاهش سریع رشد دستمزدها و قیمت ها بدون تسریع رکود باشد. هرچند این اقدام دشوار ارزیابی شده است.
این صندوق اعلام کرده‌ است که تشدید سیاست‌ های پولی پس انداز فدرال بانک مرکزی امریکا باید باعث کاهش تورم به ۱.۹ ٪ تا سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۳ شود و این در حالی است که پیش بینی تورم برای مدت مشابه سال جاری میلادی ۶.۶ ٪ است.
مدیران اجرایی صندوق بین‌المللی پول در نسخه‌ های سیاستی خود برای دولت امریکا خواستار تصویب طرح‌ های متوقف شده جو بایدن رئیس ‌جمهور این کشور برای برنامه های اجتماعی و اقلیمی شدند و اعلام کرده‌ اند که این طرح‌ ها مشارکت نیروی کار را افزایش داده که به نوبه خود نرخ تورم را کاهش می ‌دهد .
در گزارش صندوق همچنین توصیه شده که محدودیت‌ های تجاری و افزایش تعرفه‌ ها که در پنج سال گذشته اعمال شده بود، لغو گردد.
هفته گذشته موسسه اقتصادی گلدمن ساکس، خطر ورود امریکا به رکود را از ۱۵٪ به ۳۰ ٪ افزایش داد و خطر ورود به رکود برای دو سال آینده را ۴۸ ٪ پیش بینی کرد.
سید مصطفی میری

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا