سیاست

مسلمیار : مردم افغانستان از جنگ خسته شده اند

فضل هادی مسلمیار رییس مشرانو جرگه امروز درمقر شورای ملی با هیرف لادسوس معاون سرمنشی سازمان ملل متحد در امور صلح و امنیت جهانی و هیات همراه ملاقات نمود.

به اساس معلومات دفترمطبوعاتی مشرانوجرگه به آژانس اطلاعاتی باختر، دراین ملاقات معاون سرمنشی سازمان ملل متحد ، مشرانو جرگه رایک عنصر فعال دموکراسی خوانده و به حضور بیش از پنجاه سال ملل متحد درافغانستان و ضرورت حضور و تداوم کمکهای بعدی آن به افغانستان اشاره نموده گفت که افغانستان در آستانه جلسه دوم بن وحد اکثرتا سه سال دیگر درمرحله حساس و در محراق توجه جامعه جهانی قرار داشته و ازرییس مشرانوجرگه درمورد وضعیت فعلی و دور نمای افغانستان و چگونگی کمکهای آن سازمان به پارلمان وسایر نهاد های دموکراتیک طالب معلومات گردید.

مسلم یار ضمن ابراز قدردانی از کمک های قابل ملاحظه ی ملل متحد به افغانستان ، در مورد موقعیت حساس افغانستان معلومات داده و لویه جرگه عنعنوی را پیروزی مردم افغانستان ونماد توانایی نیروهای امنیتی کشور خوانده در مورد پیشرفت های افغانستان و نیز چالشهای موجود صحبت نموده گفت که مردم افغانستان از جنگ خسته اند و میخواهند با جهان و همسایه گان خود در فضای صلح و همکاری زنده گی نمایند و همسایه گان ما نیز این را بپذیرند که صلح و امنیت افغانستان به نفع آنها و بی ثباتی کشور به ضرر آنها تمام میشود.

رییس مشرانو جرگه برضرورت تامین صلح درکشورتاکید کرد و روابط مجلس سنا را با سایر ارگانهای دولت خوب توصیف نموده گفت که افغانستان یک کشور آسیب پذیر بوده و ارکان ثلاثه آن باید تقابل را کنار گذاشته و بیشتر با تفاهم با هم کار نمایند . موصوف همچنان درمورد ضرورت کمک های ملل متحد به نهادهای دموکراتیک به شمول پارلمان و دارالانشای آن شورا های ولایتی طرح های را ارایه نمود.

درجلسه هردو جانب در مجموع نیاز عاجل افغانستان را کمک به امنیت ، ارتقای ظرفیت های کاری افغانها ، مبارزه با فساد و توجه به شفافیت پروسه های انتخابات دموکراتیک ، برجسته ساختند که هریک آن درگذشته ، چالش هایی را درکشور به وجود آورده است .

 دراین ملاقات عارف الله پشتون رییس روابط بین المللی و محمد کاظم ملوان رییس دارالانشای مشرانو جرگه نیز شرکت داشتند.

هکذا محمد علم ایزدیار نایب اول مشرانو جرگه درحالیکه مولوی عبدالولی راجی منشی آن جرگه نیز حضور داشتند ، امروز با برخی اعضای شورای صلح و اخوت ملی ورثه شهدا و معلولین افغانستان در مقر شورای ملی ملاقات نمودند.

 

 

 

 

 دراین ملاقات حاجی محمد اکرم اکبرزاده رییس شورای متذکره ضمن ارایه مشکلات معلولین ، خواستار عضویت معلولین در سازمان دی – پی – آی ملل متحد و اشتراک فعال آنان درکنفرانس دوم بن گردیدند.

نایب اول مجلس سنا ضمن استماع مشکلات آنها ، متعهد گردید که هیئت اداری و کمیسیون امور معلولین و بازمانده گان شهدای مشرانو جرگه دراین راستا همکاری خواهندنمود.

طبق یک خبر دیگر: حاجی رفیع الله گل افغان نایب دوم مشرانو جرگه با مل پاسوال محمد فاروق حساس آمر حوزه چهارم پولیس شهر کابل و آمر حوزه چهارم امنیت ملی ملاقات نموده ، از فعالیتهای شباروزی مسوولین و منسوبین حوزه متذکره در تامین امنیت بهتر لویه جرگه عنعنوی ، تقدیر به عمل آورد و به اساس فعالیت و خدمات بی شایبه مسوولین و منسوبین متذکره ، تقدیر نامه مشرانو جرگه را در حضور داشت برخی سناتوران به آنها تقدیم نمود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا