اخبارجامعه

قابلی اوزبیکی یکی از غذاهای خوشمزه و پرطرفدار در زون شمال کشور به ویژه در بلخ است

مزارشریف/۲۵عقرب/ باختر

قابلی اوزبیکی یکی از مشهور ترین و قدیمی ترین غذاهای بخش شمال کشور به خصوص بلخ است که مشتریان زیادی در هر گوشه و کنار کشور دارد..

شیرمحمد مشهور به ماما شیر یکتن از آشپزان قابلی پز که در شهر مزارشریف فعالیت دارد و به نام شیر پلو مشهور است می گوید، مدت سی سال می‌شود که مصروف قابلی پزی است و این پیشه را از پدرش به ارث برده است او همچنان می گوید، در ۱۲ ماه سال قابلی می پزد و به مشتریان عرضه می‌کند در شش ماه اول سال از روغن کنجد و در شش ماه دوم سال از روغن زغر استفاده می‌کند. از نظر خلیفه شیر برخورد نیک و اخلاق حمیده، محل پاک و صفا و خدمات عالی و غذای لذیذ و با کیفیت می‌تواند مشتریان را جلب کند که خوشبختانه نه تنها مشتریان از شهر مزارشریف بلکه از سایر ولایت ها نیز مهمان به این رستورانت می آید.

محمد عارف باشنده اصلی بغلان و رامین از شهر مزارشربف می گویند، قابلی پلو مزارشریف بسیار شیرین و خوشمزه است که از گوشت گوساله، روغن کنجد خالص تهیه می‌گردد و ما همه روزه و یا هم یک روز بعد از آن استفاده می‌کنیم. به گفتۀ‌ آنان فضای آرام و کیفیت خوب غذا باعث می‌شود که به تعداد مشتریان رستورانت ها یی که قابلی می پزند،افزوده شود..

قابلی اوزبیکی یکی از غذای های سنتی و پرطرفدار در شمال کشور است که مردم سمت شمال افغانستان از گذشته های دور این غذا سنتی را در خانه و رستورانت‌ های شهر به گونهٔ بسیار خوشمزه و لذیذ آماده می‌کنند که این‌ غذا تا کنون در میان مردم طرفداران زیادی دارد.خالقیار

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا