اقتصاد

سویدن به ادامه همکاری اش بعد از سال 2014 تاکید کرد

سفیر سویدن مقیم کابل در سفری به ولایت سمنگان، از کمک های بیشترش در این ولایت بعد از انتقال مسوولیت های امنیتی از نیروهای خارجی به نیروهای افغان در این ولایت خبر داد.

در ملاقات که سفیر کشور سویدن مقیم کابل با الحاج غلام سخی بغلانی معاون و سرپرست ولایت سمنگان داشت از ادامه همکاری های شان بعد از سال 2014 تاکید کرد.

در این ملاقات سرپرست ولایت سمنگان از همکاری های کشور سویدن در بخش معارف، صحت و فواید عامه به سمنگان که طی سالهای گذشته انجام داده، قدردانی نمود.

سرپرست ولایت افزود، در سال های گذشته در بخش های مختلف این ولایت طوریکه لازم بود بازسازی صورت نگرفته، هنوز مردم و دهقانان این ولایت از نبود آب زراعتی و آشامیدن رنج می برند و از اثر خشکسالی بیشر متضررشده اند.

 از این رو جوانان این ولایت به خاطر یافتن کار به ولایات دیگر و به کشور های خارجی مهاجر شده و در بخش ساختمان کلینیک و مکاتب با مشکلات جدی مواجه هستیم.

سرپرست ولایت علاوه کرد، اگر چه کشور سویدن دربخش معارف و صحت پروژه های را دراین ولایت تطبیق کرده که ما در حال حاضر شاهد اعمار چهار کلینیک صحی در مرکز و ولسوالی های خرم سارباغ، دره صوف  پایین وبالا به هزینه شش ملیون دالر از سوی آن کشور هستیم.

وی همچنان گفت، پروژه های سرک سازی که از طریق موسسه یو ان او پی اس به کمک مالی این کشور در حال حاضر کار بالای آن جریان دارد، بی کیفیت بوده و کار این پروژه ها مطابق قرار داد انجام نشده که در زمینه توجه شانرا خواهان شد.

سپس سفر کشور سویدن در رابطه به سفرش در این ولایت صحبت نموده گفت، یکی از موضوعات مهم، پروسه انتقال مسوولیت های امنیتی از نیروهای خارجی به نیروهای افغان میباشد که ما میخواهیم در بخش های مختلف این ولایت را تقویه بخشیم.

وی علاوه کرد مشکلات عمده که از طریق شما پیرامون آب آشامیدنی و زراعتی، کمبود ساختمان های مکاتب و کلینیک ها کم بودن تشکیل پولیس و بی کیفیت بودن پروژه های سرک سازی مطرح گردید که این موضوعات یاد داشت گردید و ما میتوانیم در آینده با اعمار بندهای آب گردان، حفر چاه های آب آشامیدنی ودر بخشهای معارف و صحت کارهای بیشتر را  انجام بدهم.

همچنان در مورد تجهیز و بلند بردن تشکیل نیروهای پولیس از طریق خود و یا وزارت داخله کار نمایم.

سفیر سویدن علاوه کرد، سویدن بعد از سال 2014 که نیروهای بین المللی افغانستان را ترک می کنند در پهلوی مردم افغانستان قرار گرفته و کمک های خود را در افغانستان به خصوص در ولایت سمنگان ادامه میدهد.

گفتنی است که کشور سویدن حدود 500 سرباز در شمال افغانستان دارد که از زمان حضور آن ها تاکنون، پنج تن از سربازان شان کشته شده اند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا