اخبارTOPتبصره و مرور بر مطبوعات

بیست‌وهشتمین کنفرانس تغییرات اقلیمی در دبی و عدم حضور افغانستان در آن

کابل، ۱۲قوس، باختر
بیست‌وهشتمین کنفرانس سازمان ملل متحد درباره تغییرات اقلیمی پنج‌شنبه، ۹ قوس در دوبی آغاز شد.
مبصر آژانس باختر مینگارد؛ بیست‌وهشتمین کنفرانس سازمان ملل متحد درباره تغییرات اقلیمی در حالی برگزار شد که افغانستان در زمره ده کشورقرار گرفته است که آسیب ترین کشورها از ناحیه تغییر اقلیم اند، با وجود چنین یک وضعیت اقلیمی که افغانستان دارد، نمایندۀ از این کشور در ۲۸ مین نشست تغییرات اقلیمی حضور نداشت، به این دلیل که امارت اسلامی از سوی جامعه بین المللی به رسمیت شناخته نشده است، در حقیقت گردانندگان این نشست، آسیب پذیری های اقلیمی را با سیاست یکی ساختند.
این در حالی است که موضوع تغییرات اقلیمی مختص به یک جغرافیا، منطقه و افغانستان نیست، بل بحث فرا منطقه ای و جهانی است و باید به عنوان یک معضل حاد جهانی بررسی شود و بیشتر امتیازبه کشور های داده شود که بیشترین آسیب را دیده اند،عدم حضور نماینده افغانستان در این نشست باعث خواهد شد که جامعه آسیب پذیر کشور، فرصت های مالی محیط زیستی را از دست دهد.
براساس بررسی‌های سازمان ملل و اداره ملی حفظ محیط زیست، افغانستان یکی از آسیب‌پذیرترین کشورها در برابر تاثیرات تغییرات اقلیمی در جهان است، در حالی که خود هیچ نقش در تعییرات اقلیمی ندارد مگر بزرگترین قربانی این فاجعه است تا سرحد که تغییرات ویرانگر اقلیمی، افغانستان را در پرتگاه قرار داده است وزندگی میلیون‌ها نفر در این کشور به‌شدت تحت تاثیر تغییرات آب‌وهوا قرار گرفته است.
موضوع تغییرات اقلیمی تعریف همگانی دارد که بدون انواع وابستگی انسانان و جوامع را تهدید می کند و هیچ ربطی به سیاست ندارد و کاملا حقوق بشری است و تطبیق پروژه های محیط زیستی منفعت مردمی دارد، مگر صدای شهروندان افغانستان که تغییرات اقلیمی آنان را سخت دچار مشکل کرده است هنوز در مجامع جهانی شنیده نمی‌شود، در حالی که برای بهبود وضعیت باید اضطراری عمل کرد و منتظر نماند.
در چنین یک وضعیت، مردم افغانستان خواستار اقدام سریع جمعی برای کاهش تاثیرات مخرب تغییرات اقلیمی در کشور شان اند، زیرا افغانستان با تکرار بلایای طبیعی و دهه ها جنگ تخریب وسیع محیط زیستی را شاهد بوده است.
سازمان ملل می‌گوید «خشکسالی در بسیاری از نقاط افغانستان معمول شده است، بارندگی‌های شدید ناگهانی باعث سیل و رانش زمین می‌شود.»
در وجود چنین یک اعتراف که وضعیت ناهنجار محیط زیستی را در افغانستان بیان میدارد بودجه و منابع مالی در دسترس افغانستان به دلیل مسایل سیاسی قرار نمی گیرد، بر علاوه آنکه کمکی با افغانستان نمی شود، در برابر این کشور مشکل تراشی زیادی هم صورت گرفته تا سرحد که از حضور نماینده این کشور در نشست مرتبط به تعییرات اقلیم جلوگیری می شود.
وضعیت اقلیم در افغانستان تا اندازه جدی و نگران کننده است که زمان برای انتظار وجود ندارد و باید برای رسیدگی به این مشکل میان جامعه جهانی و نظام حاکم در افغانستان زبان مشترک پیدا شود.
آسیب‌پذیری افغانستان در برابر تغییرات اقلیمی موارد متعدد دارد در گام نخست افغانستان بخاطر اقلیم خاصی که دارد در معرض آسیب‌های شدید تغییرات اقلیمی قرار دارد، از طرف دیگر اقتصاد افغانستان یک اقتصاد زراعتی است. بر اساس آمارهای مختلف ۷۰- ۸۰ درصد مردم به زراعت بستگی دارد.
مطالعه و بررسی معلومات هواشناسی درسطح افغانستان نشان می‌دهد که از سال ۱۹۶۰ میلادی به این طرف درجه حرارت بطور اوسط به اندازه ۰.۱۳ درجه سانتی گراد برای هر ده سال افزایش یافته است.
افغانستان باید برای فایق شدن به این مشکل برنامه های متنوع روی دست گیرد و این کار بدون کمک جامعه بین المللی امکان پذیر نیست، زیرا این برنامه‌ها باید اساس منطقوی داشته باشند و حمایت منطقه را هم داشته باشند.
مشکل دیگر، هیچ برنامه تحصیلی- تحقیقی دوامدار در ارتباط به تغییرات اقلیمی در افغانستان وجود ندارد و اقشار مختلف جامعه از جمله دهاقین ازعوامل و پیامدهای تغییرات اقلیمی آگاه نیستند.
پوشش رسانه یی موضوعات مرتبط به تغییرات اقلیمی، هم بنا بر دلایل متعدد ناچیز بوده‌ است. بنا براین، عدم آگاهی اقشار مختلف مردم از عوامل و پیامدهای تغییرات اقلیمی نیز به آسیب‌پذیری این کشور کمک کرده‌ است.
در چنین یک وضعیت باید افغانستان با جامعه جهانی و جامعه جهانی با افغانستان همکاری داشته باشند، این نشست« بیست‌وهشتمین کنفرانس سازمان ملل متحد درباره تغییرات اقلیمی» برای کشورهای توسعه نیافته همانند افغانستان از اهمیت فوق العاده برخوردار است زیرا اگر نماینده افغانستان در این نشست حضور میداشت بدون شک نتایج آن برای مردم افغانستان ارمغانی قابل تعریف میداشت. تحلیل سیاسی

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا