جهان

امریکا درمورد بستن تنگی هرمز به ایران هشدار داد

واشنگتن / دی دان / باختر/ 24/ جدی

ایالات متحده امریکا به رهبر مذهبی ایران هشدار داده است که مسدود کردن تنگی ستراتیژیک هرمز ، علامه خطر است که عکس العمل را ، به دنبال خواهد داشت.

این مطلب را روزنامه نیویارک تایمز دریک گزارش از قول مقامات امریکایی که نه خواستند نامشان افشا شود دیروز به نشر رسانیده است .

گزارش می نویسد که قصر سفید از طریق چینل های مخفی به شخص آیت الله خامنه یی رهبر مذهبی ایران هشدار داده است که بستن تنگی هرمز عبور از خط سرخ بوده وواکنش را درپی خواهد داشت .

دراین حال ایران تهدید کرده است که تنگی هرمز در دهنه خلیج را می بندد.

 قصر سفید تایید کرد که آنها از طریق چینل های مخفی در ارتباط به تنگی هرمز با ایران تماس گرفته اند ، اما گفت ، این راه های اند که ما نقطه نظرهای خود را با حکومت ایران واضح می سازیم .

جی کارنی سخنگوی قصرسفید گفت :" مادر جریان سال ها ازاین چنین میکانیزم روی یک سلسله از مسایل کار گرفته ایم ."

 او گفت هر پیام را که آنها به حکومت ایران می رسانند ، مانند چیزی است که به طور آشکارا بیان میشود.

 جی کارنی افزود : ایالات متحده امریکا و جامعه بین المللی شدیدا"ً علاقمنداست که این راه بحری بین المللی بازنگهداشته شود . حدود بیست در صد نفت تمام جهان روزانه از همین تنگی می گذرد.

روزنامه نیویارک تایمز دراین گزارش می نویسد ، نگرانی شدید ایالات متحده امریکا ازاین است که مبادا قوماندان متعصب سیاه پاسداران ایران دست به عمل تحریک آمیز بزند و باعث درگیری و مقابله گردد.

این اقدام ایران همزمان با روند دیگر وضع تعزیرات ایالات متحده امریکا و پلان وضع تعزیرات مشابهی از سوی اتحادیه اروپا بر سکتور نفت ایران روی برنامه اتومی جنجال برانگیز این کشور ، صورت میگیرد.

اتحادیه اروپا روی نهایی ساختن جمع از تعزیرات به هدف سکتور نفت ایران تا آخراین ماه کار میکند.

دیپلومات های اتحادیه اروپا می گویند ، این تعزیرات که قراراست در بیست و سه ماه جنوری سال جاری میلادی تصویب شود ، امکان دارد تا شش ماه دیگر به تعویق افتد که به این ترتیب به یونان ، ایتالیا و هسپانیا که بیشتر به واردات نفت ایران وابسته اند ، اجازه بدهد که بدیل آن را دریابند.

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا