اخباراقتصادTOPصحت

کاهش بهای مواد غذایی و سوخت در پنجشیر

بازارک 25 قوس باختر
بهای مواد خوراکی و سوخت در پنجشیر به تناسب سال پیش، به گونه ی قابل ملاحظه‌ای کاهش یافته است.
دکانداران در بازارک، مرکز پنجشیر می‌گویند بهای آرد، روغن و برنج امسال تا هفت‌صد افغانی کاهش پیدا کرده است.
آنان می‌گویند که هم‌چنان گاز مایع سال پار به صد افغانی در بازار های پنجشیر به فروش می‌رسید اما اکنون بهای آن به «۶۰-۷۰» افغانی کاهش یافته است.
با این همه، نرخ چوب در هر سیر سی افغانی بلند رفته است.
کارشناسان اقتصادی ، علت اصلی کاهش مواد غذایی و سوخت را در بازارهای افغانستان، پایین آمدن نرخ دالر در برابر پول افغانی، کنترل به موقع بازار و روابط خوب تجاری در بخش صادرات و واردات با کشور های خارجی بیان می‌کنند.
خان آغا یک تن از دکانداران بازارک مرکز پنجشیر به آژانس باخترگفت که سال گذشته یک بوری برنج دو هزارو نه صد افغانی به فروش می‌رسید اما در حال حاضر به دو هزارو دوصد کاهش یافته است. همینطور یک بوری آرد از دوهزارو دوصد افغانی، به یک هزار و هشتصد و همچنان روغن ده لیتره از دوهزارویک صد به یک هزار و چهارصد افغانی کاهش پیدا کرده است.
وی افزود که هم‌چنان یک کیلو گاز را به هفتاد افغانی به فروش می رسانند.
قاری حفیظ الله دکاندار مرکز پنجشیر گفت که با کاهش نرخ مواد غذایی و سوختی در بازارهای این ولایت، کار وبار آنان نسبت به گذشته رونق گرفته‌است.
غلام علی باشنده بازارک مرکز پنجشیر با آنکه از کاهش نرخ مواد خوراکی در ولایت خویش اظهارخوشی می‌کند، از امارت اسلامی افغانستان میخواهد این بسنده نیست باید از این هم نرخ مواد خوار و بار کاهش پیدا کند.
جمیل بهیر کارشناس اقتصادی در پنجشیر گفت که زمانی به کاهش فقر در خانواده ها دست خواهیم یافت که نرخ مواد غذایی و سوخت در بازار ها کاهش چشمگیر پیدا کند که مردم توان خرید آن را داشته باشند.
وی همچنان از عملکرد امارت اسلامی افغانستان در راستای کنترل قیم در بازار های پنجشیر ستایش کرده و به تداوم آن تأکید کرد.
در این حال کارشناسان اقتصادی در پنجشیر می‌گویند کاهش فقر در خانواده ها بسته‌گی به کاهش مواد اولیه و همچنان ایجاد فرصت های شغلی به افراد بی کار دارد.
رحمت الله محمدی شاروال بازارک پنجشیر می‌گوید که کمیته ی تعیین قیم اداره آنان، همواره از بازارهای پنجشیر نظارت دارد.‏

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا