اخباراقتصادTOPجامعه

چهل هزار لیتر ادویه ضد ملخ (ملتین) کمک مردم هندوستان به افغانستان رسید

کابل، ۱ دلو، باختر
چهل هزار لیتر ادویه (ملتین) که به منظور مبارزه علیه آفت ملخ از سوی مردم هندوستان کمک شده است، از سوی وزارت زراعت، آبیاری و مالداری تسلیم گرفته شد.
این ادویه از طریق بندر چابهار کشور ایران به کابل رسید و توسط رهبری وزارت زراعت، آبیاری و مالداری تسلیم گرفته شد.
وزارت زراعت،آبیاری ومالداری با نشر این خبر نگاشته است: ‌در محفل تسلیم‌گیری این ادویه، مولوی صدراعظم عثمانی، معین زراعت و مالداری وزارت زراعت، انجنیر عتیق‌الله ‌مسلم، رئیس حفاظه نباتات و قرنطین و متخصصان زراعت حضور داشتند.
معین وزارت زراعت در محفل تسلیم‌گیری این مواد گفت که این دوا می‌تواند در بهبود زندگی دهقانان و انکشاف زراعت موثر تمام شود.
وی گفت که در گذشته ملخ‌ها هجوم بی‌سابقه به مزارع دهقانان در ولایت‌های شمال داشتند، خوشبختانه امسال توانستیم در برابر تهدید این حشره، مبارزه موثر نمائیم، در سال پیش رو می‌توانیم در صورت حمله ملخ‌ها از آن استفاده نمائیم، چون در گذشته ملخ‌ها در ولایت‌های هم‌سرحد با کشورهای تاجکستان، ازبکستان و ترکمنستان هجوم داشتند، تلاش خواهیم کرد که مزارع دهقانان همسایه نیز از این تهدید در امان بمانند، برای تدابیر از هجوم آینده ملخ‌ها و حشرات دیگر این دوا آماده می‌باشد و در صورت نیاز توسط کارمندان زراعت استفاده خواهد شد.
بعدآ انجنیر عتیق‌الله مسلم، رئیس حفاظه نباتات و قرنطین وزارت زراعت راجع به اهمیت این ادویه معلومات داده افزود: ارزش مجموعی این مواد ۴۰ میلیون افغانی می باشد و حدود ۸۰ هزار هکتار زمین را تحت پوشش قرار میدهد و در صورت نیاز در برنامه مبارزه با ملخ‌ها استفاده خواهد شد و ولایت‌های بدخشان، تخار، کندز، فاریاب، جوزجان، سرپل، بلخ، بادغیس، هرات و هر ولایت دیگر که در زیر تهدید ملخ مراکشی باشد، از آن استفاده موثر می‌شود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا