سیاستاخبارجامعهTOP

پیام تبریکی عالیقدر امیرالمؤمنین شیخ القرآن و الحدیث مولوی هبة الله اخندزاده حفظه الله تعالی به مناسبت فرارسیدن عید سعید اضحی

کابل ۲۵ جوزا باختر
بسم الله الرحمن الرحیم
الله أکبر الله أکبر، لا إله إلا الله والله أکبر، الله أکبر ولله الحمد
الحمد لله نحمده ونستعينه ونستغفره ونعوذ بالله من شرور أنفسنا ومن سيئات أعمالنا من يهده الله فلا مضل له ومن يضلل فلا هادي له وأشهد أن لا إله إلا الله وحده لا شريك له وأشهد أن محمدا عبده ورسوله. صلوات الله تعالی و سلامه علیه و علی آله و أصحابه أجمعین.
اما بعد: فقد قال الله عز وجل:
ــــ قُلْ إِنَّ صَلَاتِي وَنُسُكِي وَمَحْيَايَ وَمَمَاتِي لِلَّـهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ ﴿١٦٢﴾ الانعام
ترجمه: بگو که یقیناً نماز و قربانی های من و (بالاخره) زندگی و مرگ من همه خاص برای الله جل جلاله که پروردگار جهانیان است، می باشد. (عزيز التفاسير، جلد۴، ص: ۴۰۳).
ـــ وَأَتِمُّوا الْحَجَّ وَالْعُمْرَةَ لِلَّهِ ۚ … وَاتَّقُوا اللَّهَ وَاعْلَمُوٓا أَنَّ اللَّهَ شَدِيدُ الْعِقَابِ
[سُوۡرَةُ البَقَرَة : ۱۹۶] ترجمه: و حج و عمره هر دو را خاص برای رضای الله جل جلاله به اتمام برسانید… و از الله جل جلاله بترسید، و این را بدانید که بدون شک عذاب الله جل جلاله بسیار سخت است. ( تفسیر کابلی جلد ۱ ، ص : ۱۶۳-۱۶۶ ).
ــ عَنْ أَنَسِ بْنِ مَالِكٍ رضی الله تعالی عنه قَالَ : ضَحَّى رَسُولُ اللَّهِ -صلى الله عليه وسلم- بِكَبْشَيْنِ أَمْلَحَيْنِ أَقْرَنَيْنِ ذَبَحَهُمَا بِيَدِهِ وسَمّى وَكَبّر قال: رَأَيْتُهُ وَاضِعًا قَدَمَهُ عَلَى صِفَاحِهِمَا وَيَقُولُ بسم الله والله اکبر، متفق عليه.
ترجمه: از حضرت انس رضی الله تعالی عنه روایت است که رسول الله صلی الله علیه و سلم دو قوچ شاخدار(که شاخ های شان دراز بود و یا اینکه شاخ های شان شکسته نبود) با رنگ آمیخته سفید و سیاه قربانی کرد. رسول الله صلی الله علیه وسلم بسم الله و الله اکبر گفت و با دست مبارک خویش آن را ذبح نمود. حضرت انس می فرماید: می دیدم که پای مبارکش را بر گردن آن گذاشت و بسم الله و الله اکبر گفت.(بخاری و مسلم)
خلاصه اینکه رسول الله صلی الله علیه و سلم دو قوچ شاخدار را با رنگ های سیاه و سفید قربانی کرد، آنها را با دستان خویش ذبح نمود، بسم الله و تکبیر گفت و پای مبارکش را بر گردن آنها گذاشته بود.
ــ عَنْ عَائِشَةَ أَنَّ رَسُولَ اللَّهِ -صلى الله عليه وسلم- قَالَ « مَا عَمِلَ آدَمِىٌّ مِنْ عَمَلٍ يَوْمَ النَّحْرِ أَحَبَّ إِلَى اللَّهِ مِنْ إِهْرَاقِ الدَّمِ إِنَّهَا لَتَأْتِى يَوْمَ الْقِيَامَةِ بِقُرُونِهَا وَأَشْعَارِهَا وَأَظْلاَفِهَا وَإِنَّ الدَّمَ لَيَقَعُ مِنَ اللَّهِ بِمَكَانٍ قَبْلَ أَنْ يَقَعَ مِنَ الأَرْضِ فَطِيبُوا بِهَا نَفْسًا» مشکوة جلد ۱ ، ص ۱۲۸
ترجمه: بی بی عایشه رضی الله تعالی عنها می فرماید که رسول الله صلی الله علیه و سلم فرموده است: هیچ عمل نحر ابن آدم(روز قربانی کردن) نزد الله جل و جلاله محبوب تر از ریختن خون(قربانی) نیست. حیوان(قربانی) ذبح شده در روز قیامت با شاخ ها، موها و ناخن های خود می آید و خون قربانی قبل از اینکه بر روی زمین بریزد(یعنی حین اراده ذبح کردن) در درگاه الهی قبول می شود. پس شما به این سبب(یعنی قربانی کردن) نفس خویش را خشنود سازید.

به ملت مجاهد و مؤمن افغانستان و تمام مسلمانان جهان!
السلام علیکم ورحمة الله وبرکاته!
نخست از همه عید سعید اضحی را به تمام شما تبریک و تهنیت می گویم. الله متعال قربانی، صدقات، حج و تمام اعمال حسنه تان را قبول گرداند.
از اینکه عبادت و قربانی این روزها بالای ما در حالی می آید که از نظام شرعی و امنیت سرتاسری برخوردار هستیم، پس باید شکر الله تعالی را ادا نماییم تا مستحق نعمت های بیشتر الهی گردیم.
لله الحمد با آمدن امارت اسلامی در تمام افغانستان نظام شرعی حاکم شده است، شریعت مقدس اسلامی تطبیق گردیده، برای برتری شعائر دینی و گسترش و تقویت مراکز دینی اقدامات مهم صورت گرفته است، این اهداف و ارزش های است که بخاطر بدست آوردن آن مردم ایماندار ما مبارزه طولانی نموده و قربانی بزرگ دادند.
در کشور ما برادری اسلامی و وحدت تحکیم یافته است، سرمایه های عامه ما مانند معادن، زمین، جنگلات و سایر ملکیت ها منحیث بیت المال مصئون می باشند.
با حاکمیت امارت اسلامی حقوق شرعی تمام اتباع تامین و محفوظ است، هیچ کسی بالای فرد دیگری ظلم و تجاوز نمی تواند، جلو ظلم گرفته می شود و از حق مظلوم پرسان می گردد.
با فعالیت محاکم شرعی، شریعت مقدس تطبیق شده است، همچنان فریضه بزرگ امربالمعروف و نهی عن المنکر عملاً انجام می شود. در این خصوص در مطابقت به اصول شرعی به منظور اصلاح جامعه اقدامات صورت می گیرد.
به نصرت و فضل الله جل جلاله و به برکت اقدامات حکیمانه، اخلاص و شفافیت امارت اسلامی گام های مهم در بازسازی، زراعت، آبیاری، سرک سازی، استخراج معادن و سایر بخش ها برداشته شده و در حال اجرا است.
امارت اسلامی در بخش اقتصادی بخاطر پیشرفت بیشتر در زمینه اقتصادی و از بین بردن مشکلات اقتصادی مردم بالای تمام سرمایه داران و تاجران یکبار دیگر صدا می کند که در بخش های مختلف سرمایه گذاری کنند و در پیشرفت و ترقی افغانستان مسئولیت خویش را ادا نمایند.
امارت اسلامی به امنیت آنان و رعایت حقوق همه متعهد است و تمام ادارات امارتی مکلفیت دارند که جهت رفاه و پیشرفت اقتصادی افغانستان برای سرمایه گذاران سهولت های لازم را فراهم کنند و در این بخش به خواست های آنان توجه و رسیدگی نمایند.
امارت اسلامی به حقوق یتیمان، بیوه زنان، معلولین و فقرا و کمک به آنان قویاً متعهد است. همچنان بالای افغان های سرمایه دار صدا می کنیم که مردم بی بضاعت و یتیمان را فراموش نکنند و در راستای پرورش و کمک به آنان توجه کامل نمایند.
در بخش جمع آوری گداها اقدامات قابل توجه صورت گرفته است و به هزاران گدا که مستحق تثبیت شدند، از سوی امارت اسلامی کمک داده می شود.
امارت اسلامی با تمام جهان به ویژه ممالک اسلامی مناسبات سیاسی و اقتصادی در چوکات شریعت می خواهد و در این راستا مکلفیت خویش را ادا کرده است.
توصیه من به مسئولین امارت اسلامی این است که در تمام بخش ها مسئولیت و مکلفیت های خویش را با جدیت انجام دهند. دروازه های شان را به روی مردم باز نمایند، کارها را به طریق احسن و عاجل اجراء کنند، با مردم هیچگاهی برخوردی نکنند که آنان شما را بیگانه بشمارند.
به مسئولین امنیتی هدایت من این است که به ویژه در روزهای عید به آسایش، خدمت و مصئونیت مردم توجه کامل نمایند، برای خرسندی و آرامش آنان تمام اقدامات لازم را انجام دهند، از خانواده های شهدا، معلولین و یتیمان احوال گیری کنند و در اندازۀ توان خویش به آنان کمک نمایند.

برادران محترم!
مسئولیت مشترک همه ماست که حراست و خدمت نظام اسلامی خویش را انجام داده و به آن توجه داشته باشیم، این نظام به قیمت خون تعداد زیادی از شهدا و زحمات و قربانی های مجاهدین و مسلمانان مخلص بدست آمده است، بیایید که برای حفاظت آن همه با اتفاق و اخلاص ایستاده شویم، مانند برادر در کنار همدیگر قرار گیریم، دسایس دشمنان را خثنی سازیم و قدر امنیت، رفاه، آبادی و نظام حاکم شرعی را بدانیم و برای تقویت و استحکام بیشتر آن دست به کار باشیم.
الحمدلله امسال نیز بیشتر از سی هزار حاجی بخاطر ادای فریضه مقدس حج به بیت الله شریف رفته اند، به آنان از سوی وزارت ارشاد، حج و اوقاف و سایر مسئولین امارتی با اهتمام کامل خدمت صورت می گیرد و تمام سهولت های لازم برای شان در نظر گرفته شده است. از حاجیان کرام که از هر گوشه و کنار جهان به حرمین شریفین آمده اند می خواهم که برای تمام امت اسلامی به خصوص مسلمانان مظلوم فلسطین و مردم رنج دیده ما دعا نمایند تا الله تعالی سعادت و سربلندی دنیوی و اخروی را نصیب شان گرداند.
از زیان های جانی و مالی ناشی از سیلاب ها و سایر آفت های طبیعی اخیر در ولایت های مختلف افغانستان شدیداً متاثر هستیم.
مراتب تسلیت خویش را به تمام افغان های رنج دیده از صمیم قلب شریک می سازم، به شهدای این رویدادها جنة الفردوس، به مجروحین شفای کامل و عاجل و به خانواده های آسیب دیده، صبر و اجر آرزو داریم.
الحمدلله تمام ادارات مربوطه امارت اسلامی و مجاهدین در راستای نجات و خدمت به آسیب دیدگان در چوکات امکانات دست داشته کمک کرده و هنوز هم مصروف اند، از تاجران، افراد متمول و افغان های عام می خواهم که در مطابقت به امکانات شان به درد و رنج افغان ها رسیدگی نمایند و از هیچگونه کمک مالی و معنوی به آنان دریغ نکنند.
ادارات، وزارت ها و مجاهدین مربوطه امارت اسلامی در بخش های تثبیت، ترانسپورت، صحت و سایر عرصه ها بخاطر خدمت به مهاجرین افغان که به گونه اجباری اخراج شده، کمک کرده اند و هنوز هم در آن مصروف می باشند و تصمیم بخاطر توزیع زمین به آنان نیز گرفته شده است. از تاجران، افراد متمول و افغان های عام نیز می خواهم که در چوکات امکانات خویش از برادران مهاجر شان حمایت نمایند و از کمک به آنان نیز دریغ نکنند.
در شب و روزهای عید از خانواده های بی سرپناه احوال گیری نمایید و آنان را در خوشی های عید شریک سازید.
حملات و مظالم صهیونیست های اسرائیلی در غزۀ و سایر مناطق فلسطین بالای زنان، کودکان و مسلمانان مظلوم را یکبار دیگر به شدیدترین الفاظ محکوم می کنیم و از سایر ممالک می خواهیم که بخاطر جلوگیری از این جنایت بزرگ و مظالم وحشیانه مکلفیت های خویش را به گونه درست ادا نمایند.
در اخیر یکبار دیگر برای تمام مردم مؤمن و شریف خویش عید سعید اضحی را تبریک می گویم. الله تعالی برای ما توفیق عنایت فرماید که تمام عیدهای خویش را همینگونه با استقلال کامل و تحت سایه نظام اسلامی در فضای امن و خوشی تجلیل نماییم. والسلام
امیرالمؤمنین شیخ القرآن والحدیث مولوی هبة الله اخندزاده
۷/۱۲/۱۴۴۵ هـ ق
۲۵/۳/۱۴۰۳هـ ش ــ 2024/6/14م

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا