اخبارTOPجهان

واکنش‌های حماس و سازمان ملل به پیشنهاد آتش بس ارایه شده از سوی رژیم صهیونیستی اسرائیل

 

کابل ۱۲ جوزا باختر

پس از آن که جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده آمریکا از پیشنهاد آتش بس ارایه شده از سوی رژیم صهیونیستی اسرائیل خبر داد، گوترش از آن استقبال کرد و حماس گفت که به آن نگاه مثبت دارد.

براساس گزارش رسانه‌های بین المللی؛ بایدن گفته است که اسرائیل پیشنهاد آتش‌بس جدیدی را ارائه کرده و این طرح از طریق قطر به حماس ارسال شده است.

او هم‌چنان در صفحه‌ای اکس‌اش نوشته است که این پیشنهاد سه مرحله دارد.

مرحله اول این طرح شامل آتش‌بس کامل، خروج نظامیان رژیم صهیونیستی از نواحی پرجمعیت در غزه، آزادی برخی از اسیران و تحویل اجساد برخی از اسیران، بازگشت آواره گان فلسطینی به منازل خود در غزه و افزایش کمک‌های انسانی می‌شود.

مرحله دوم این طرح شامل پایان دائمی خصومت‌ها، تعامل برای آزادی اسیران باقی‌مانده و خروج نظامیان رژیم صهیونیستی از غزه است و مرحله سوم نیز شامل طرح عمده برای بازسازی غزه و تحویل اجساد اسیران به خانواده‌هایشان است.

در همین حال، آنتونیو گوترش، سرمنشی سازمان ملل متحد نیز با استقبال از این پیشنهاد، در صفحه‌ای اکس‌اش نوشته است: «ما شاهد رنج و ویرانی بسیار زیادی در غزه بوده‌ایم و حال زمان توقف آن است».

گوترش افزود: «من از ابتکار جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده استقبال و همه طرف‌ها را تشویق می‌کنم تا از این فرصت برای آتش بس، آزادی همه گروگان‌ها (اسیران)، تضمین دسترسی بدون مانع به کمک‌ها و در نهایت یک صلح پایدار در خاور میانه استفاده کنند».

در گزارش رسانه‌های بین المللی آمده؛ حرکت مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) گفته است که به سخنان بایدن، مبنی بر دعوت به آتش بس دایم، خروج نیروهای اشغالگر از نوار غزه، بازسازی این باریکه و مبادله اسیران نگاهی مثبت دارند و افزود: « معتقدیم که این موضع آمریکا و باور ایجاد شده در سطح منطقه‌ای و بین‌المللی در خصوص ضرورت توقف جنگ علیه غزه، نتیجه پایداری اسطوره‌ای ملت مجاهد فلسطین و مقاومت قهرمانانه آن است».

حماس هم‌چنان بر آمادگی برای تعامل مثبت و سازنده با هر طرحی که مبتنی بر آتش بس دایم، خروج نیروهای اشغالگر از غزه، بازسازی این باریکه، بازگشت آوارگان به خانه‌های شان و دستیابی به توافقی جدی برای مبادله اسیران مشروط به پایبندی رژیم صهیونیستی به آن باشد، تاکید کرده است.

گفتنی است که رژیم صهیونیستی اسرائیل با گذشت بیش از هفت ماه از حمله به خاک غزه، روزبه‌روز بیشتر در بحران‌های داخلی و خارجی خود فرو می‌رود و طی این مدت دستاوردی غیر از جنایت، قتل‌عام، ویرانی، جنایت‌های جنگی، نقض قوانین بین‌المللی، بمباران نهادهای کمک‌رسان و قحطی و گرسنگی در این منطقه نداشته است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا