اخبارجامعهTOP

هشدارپنج سازمان بین‌المللی درباره وضعیت وخیم اقلیمی در افغانستان

کابل ۱۷ دلو باختر
پنج سازمان بین‌المللی درباره وضعیت وخیم اقلیمی در افغانستان هشدار داده اند و گفته اند، بیش از نصف جمعیت اینکشور از تغییرات آب‌وهوایی متاثر شده‌اند.
رسانه های بین المللی گزارش داده اند: سازمان اقدام علیه گرسنگی، سازمان صحی جهان، سازمان بشردوستانه امداد اسلامی، سازمان بین‌المللی نجات کودکان و سازمان بین‌المللی ورلد ویژن در یک بیانیه یی مشترک نسبت به بدتر شدن شرایط اقلیمی در افغانستان هشدارداده‌اند و گفته‌اند، دست‌کم ۲۵ ولایت در اینکشور با خشکسالی شدید روبرو اند.
براساس بیانیه این سازمان‌ها، ادامه خشکسالی‌ها در افغانستان بیش از نیمی از جمعیت کشور را تحت تاثیر قرار داده است.
سازمان بین‌المللی نجات کودکان گفته است که کودکان و خانواده‌های دهقان در افغانستان، بیشترین ضرر را از خشکسالی متحمل خواهند شد. این نهاد افزوده است که کمبود باران و تداوم خشکسالی سبب شیوع بیماری‌ها از جمله وبا، تشدید فقر وزمینه کوچ خانواده‌ها خواهد شد.
بر بنیاد آمارهای سازمان‌های جهانی، حدود ۷.۸ میلیون کودک در افغانستان در سال جاری میلادی، غذای کافی ندارند و در صورت ادامه خشکسالی، زندگی این کودکان در معرض خطر قرار خواهد گرفت.
سازمان بین‌المللی نجات کودکان همچنین خاطرنشان کرده است که چهار میلیون زن باردار و شیرده به شمول ۳.۲ میلیون کودک زیر پنج سال در حال حاضر از سوتغذیه شدید رنج می‌برند.
به استناد گزارش های نهادهای بین‌المللی، افغانستان از اول اکتوبر ۲۰۲۳ تا ۱۵ جنوری ۲۰۲۴، تنها ۴۵ تا ۶۰ درصد بارندگی را نسبت به سال‌های گذشته تجربه کرده است.
این در حالی است که ماه گذشته نیز دفتر هماهنگ‌کننده کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل متحد (اوچا) با ابراز نگرانی از تداوم خشکسالی در افغانستان گفته بود که این کشور در سال گذشته بدترین خشکسالی خود را طی ۳۰ سال اخیر تجربه کرده است.
پیش از این، صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد «یونیسف» گفته بود که از هر ۱۰ نفر، ۸ نفر در افغانستان آب غیرصحی می‌نوشند و ۹۳ درصد از کودکان در مناطقی زندگی می‌‌کنند که به‌شدت از ناحیه آب، در مرحله بالای آسیب‌پذیری قرار دارند.
دفتر هماهنگ‌کننده کمک‌های بشری سازمان ملل متحد (اوچا) نیز گزارش داده بود که تغییرات آب‌وهوایی در افغانستان دسترسی خانواده‌ها به آب را ۶۰ درصد کاهش داده است.
کاهش آب‌های زیرزمینی، سرازیر شدن سیلاب‌، بلند رفتن درجه‌ حرارت، کاهش بارندگی، بارش‌های بی‌موقع و تغییر رطوبت هوا از نشانه‌های تغییر اقلیم در افغانستان خوانده شده است.
این در حالی است که افغانستان درزمره ده کشور قرار دارد که از تغییرات اقلیم متضرراست، امارت اسلامی در همکاری نهاد های بین المللی در تلاش است که بر پیامد های ناگوار این مشکل غلبه کند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا