اخبارTOPتبصره و مرور بر مطبوعات

هراس افگنان؛ با نشانی غلط، ذهنیت‌ها را به بیراهه می‌کشانند و حس بدبینی ایجاد می‌کنند

تبصره
کابل ۱۶ جدی باختر
تروریزم یک مشکل منطقه‌یی و فرا منطقه‌ای است، برای مقابله با این پدیده ناهنجار باید محدود نگر نبود، بل با چشم انداز وسیع به دنبال حقایق رفت.
مبصر آژانس باختر می‌نگارد؛ روز چهارشنبه گذشته شهر کرمان ایران شاهد دو واقعه اسفبار تروریستی ناشی از دو حمله انتحاری بود که به قیمت جان بیش از نزدیک به ۱۰۰ نفر تمام شد و زیاده از ۱۵۰ نفر هم زخم برداشتند، این حادثه از دید امارت اسلامی افغانستان و مردم آن، عمل زشت و شنیع است که توجیه ندارد و عاملان آن باید به‌عنوان دشمنان انسانیت محاکمه شوند.
با تاسف، بدنبال این حوادث شماری از رسانه‌ها حتی برخی از منابع رسمی، عاملان این حادثه را از آدرس غلط نشانی گفتند تا اذهان عامه در ایران و در جهان از واقعیت‌ها به حاشیه برند، در داخل ایران حلقاتی کوشیدند که این حادثه را با مهاجران افغان ربط دهند و در برون هم شماری از حلقه‌ها تلاش کردند که اذهان را در این خصوص متوجه امارت اسلامی سازند، در حالی‌که نهاد های امنیتی ایران با دنبال قضیه سر نخ‌های یافته اند که می‌تواند گمان زنی باطل را به هیچ مبدل کند.
نهاد های امنیتی ایران دریافته اند که یکی از انتحار کنندگان این حادثه شهروند تاجیکستان است و تلاش برای تثبیت هویت شخص دومی ادامه دارد، ۹ تن بازداشت شده اند که بدون شک با دریافت معلومات، هویت دومی هم معلوم خواهد شد.
ایران در گذشته نیز شاهد حوادث تروریستی بوده است، چند روز قبل یک مرکز پولیس در سیستان و بلوچستان ایران هدف حمله قرار گرفت چند نظامی کشته شدند، حوادث ناهنجاری امنیتی بار ها در نوار مرزی ایران و پاکستان اتفاق افتاده است و ایران خوب می‌داند که عاملان این گونه حوادث در کجا اند و چه کسانی اند؟ ولی به صورت قطع افغانی نبوده اند.
واقعیت این است که فعالیت‌های تروریستی در منطقه پیچیده و لایه‌های متعدد دارد که باید در یک اجماع به آن رسیدگی شود، تنها ایران نیست که امروز قربانی شرارت و دهشت می‌شود، چندی قبل سرپرست وزارت دفاع امارت اسلامی در یک نشست با صراحت گفت که عاملان حوادث تروریستی در افغانستان بیش‌تر شهروندان تاجیکستان و پاکستان بوده اند و امروز زندانیانی در افغانستان اند که شهروندان همین دو کشور اند و در پیوند با قضایای تروریستی بازداشت شده اند و این که شهروند تاجیکستان در کرمان دست به حمله انتحاری می‌زند، نمی‌تواند تصادفی باشد.
در حالی‌که سازمان‌دهندگان این نوع حملات تروریستی، با پنهان کردن تمام سرنخ‌ها و افزایش ابهامات، تلاش می‌کنند تا افکار عمومی را با نگرانی‌های سر درگم روبرو سازند، بخصوص این که مهاجر افغان در کشور های خارجی فقط مهاجر اند، نه ما جراجو و امارت اسلامی هم با اقدامات جدی و سرسختانه خود توانسته است فعالیت گروه‌های هراس افگن در افغانستان را مهار کند و شر آنان را کم کند.
با این روی‌کرد، نباید به حوادث و رفتارهای پیچیده‌ی تروریستی، نگاه محدود داشت، بل این نوع حوادث باید با یک چشم‌انداز گسترده نگریسته شود.
فراموش نشود که سازمان‌دهندگان این چنین جنایات با تبلیغات و بازی با روان و احساسات مردم، بخصوص با آنانی‌که دچار مصیبت شده اند، تلاش می‌کنند احساسات عمومی را به جهت منفی تحریک کنند و آنانی را مقصر معرفی کنند که اصلا ربطی به ماجرا نداشته اند.
انحراف افکار عمومی از واقعیت‌ها، مشخصه کار سازمان‌دهندگان برنامه‌های تروریستی است با همین روش است که می‌توانند با دادن نشانی غلط ذهنیت‌ها را به بیراهه کشانند و حس بدبینی ایجاد کنند.
فراموش نشود که گروه هراس افگن که متاثر از برنامه‌های استخباراتی شماری معین از کشور ها اند، منطقه، منجمله افغانستان را با تهدید های امنیتی مواجه کرده‌اند، در این برنامه‌ها تنها کشتار مورد بحث نیست، ایجاد تقابل نیز بحث اساسی است که تنها با هوشیاری سیاسی می‌توان بر اغراض و توطیه کامیاب شد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا