اخبارفرهنگجامعه

نمایشگاه یک روزه‌ی کتاب در پروان برگزار شد

چاریکار ۳۰ ثور باختر
ریاست اطلاعات و فرهنگ پروان نمایشگاه یک روزه کتاب را در آن ولایت برگزار کرده است.
این نمایشگاه با اشتراک شماری از کارمندان ادارات، نویسنده‌گان دانشجویان و جوانان در کتاب‌خانه‌ی عامه ریاست اطلاعات و فرهنگ آن ولایت برگزار شد.
عتیق الله صافی، آمر فرهنگ و گرځندوی ریاست اطلاعات و فرهنگ پروان گفت: «این نمایشگاه به منظور استقبال نیکو و تجلیل شایسته از هفته اخیر ماه ثور ( هفته‌ی کتاب و کتابخوانی) به منظور نهادینه شدن و ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی میان جوانان برگزار شده است.»
صافی از جوانان به خصوص محصلان خواست که با کتاب رابطه‌ی محکم برقرار کنند و به وسیله مطالعه دانش بیشتر کسب کنند تا در آبادی افغانستان نقش موثر داشته باشند.
عبدالغفار روفی، مدیر عمومی کتابخانه عامه ریاست اطلاعات فرهنگ، در رابطه به چگونگی مطالعه و استفاده کتاب‌ها در این مکان، گفت که در حال حاضر بیش از ۸ هزار جلد کتاب مختلف العنوان در کتابخانه عامه پروان موجود بوده و علاقمندان می‌توانند از آنها استفاده کنند.
وی ضمن آنکه از فراهم ساختن سهولت‌ها برای شایقین مطالعه وکتاب اطمینان داد، از افراد کمک کننده و تاجران کشور خواست که از کتاب‌خانه‌ها برای غنامندی بیشتر با اهدا کتاب حمایت کنند.
رحمت الله رحیمی، آمر اطلاعات ریاست اطلاعات و فرهنگ پروان نیز گفت که کتاب و مطالعه انسان را به قله‌های موفقیت و مدارج بلند معنوی می‌رساند و مطالعه است که جامعه را اصلاح کرده و سطح جرایم را کاهش می‌دهد، بناء کتابخانه‌ها مکانی هستند که در آن مجموعه‌ای از آثار دانشمندان موجود بوده و در انکشاف، رفاه و تکامل جامعه بشری نقش تعیین کننده دارند.
رحیمی حمایت از ظرفیت‌های موجود، انگیزه دهی، تشویق جوانان به نویسندگی، نهادینه و ترویج ساختن فن ترجمه، حمایت و تشویق نویسندگان و مولفان را از راهکار های موثر ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی خواند و گفت که مدیریت ضعیف زمان، مطالعه فصلی و موقتی و مصروفیت‌های کاذب از چالش‌های فرا راه مطالعه و کتابخوانی است
او از مردم خواست جهت ادای مسوولیت دینی و ملی شان و آبادی افغانستان همیشه کتاب را همدم و رفیق خود قرار دهند.
احمد جاوید پویش، مدیر مراکز رشد استعداد‌های جوانان ریاست اطلاعات و فرهنگ، ایجاد این نمایشگاه را در ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی مهم خواند و از جوانان خواست که تا با مطالعه و کتاب‌خوانی، ظرفیت‌های علمی شان را گسترش دهند.
همچنان شماری از محصلان و اشتراک کنندگان از ایجاد این نمایشگاه استقبال کردند و خواهان زمینه سازی بیشتر فرهنگ مطالعه و کتابخوانی شدند.
این در حالیست که چندی قبل نیز ریاست انتشارات کتب بیهقی وزارت اطلاعات و فرهنگ کشور در همکاری با ریاست اطلاعات و فرهنگ و پوهنتون پروان، نمایشگاه قرآنکریم و کتاب را در این ولایت برای دو روز برگزار کرده بود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا