سیاستاخبارTOP

مولوی امیرخان متقی؛ جهان اسلام باید یک پارچه و متحدانه صدای آزادی فلسطین را مطرح کنند

 

کابل، ۳ جدی، باختر

مولوی امیرخان متقی سرپرست وزارت امورخارجه امارت اسلامی که در یک نشست بین المللی در تهران  بسر میبرد می گوید: جهان اسلام باید یک پارچه و متحدانه صدای آزادی فلسطین را مطرح کنند .

مولوی امیرخان متقی، همچنان  رویه‌های نسبت به جنگ در غزه را دوگانه خواند و گفت «با این وضعیت شکل گیری تغییر در نظم جهانی حتمی است

مولوی متقی که در «همایش مشورتی عالی رتبه سیاسی فلسطین…»  که در تهران برگزار شده است بیان داشت: ما در عصر بزرگترین تناقض‌ها به سر می بریم در جهانی که کشورهایی به بهانه‌ای نقض جزیی‌ترین حقوق انسانی و یا هم به دلایل سیاسی، اما با به کار گیری بحث حقوق بشری مورد تحریم ها قرار می گیرند .

اما در عین زمان نسل کشی بی وقفۀ یک ملت توسط رژیمی که از تمام حدود و معیارهای انسانی در جنگ پا فراتر گذاشت مورد کوچکترین ایراد قرار نمی گیرد»

متقی هم‌چنان افزوده است « ما و شما زمانی گردهم آمده‌ایم که هر لحظه، احتمالاً همین لحظه‌هم که من سخنرانی دارم، جوان فلسطینی ساکن در غزه مظلومانه به شهادت می رسد، مادری داغدار می‌شود و کودکانی بی پدر و مادر می‌شوند این دقیقاً هفتاد و هشتمین روزیست که قتل عامِ بی رویه و نسل کشیِ اهل غزه جریان دارد و جهانی که داد از حقوق بشر، ارزش های انسانی و آزادی و عدالت می زند، نظاره گر این قتل عام وحشیانه است

به گفته‌ای وی؛ در وجود ده‌ها کنوانسیونِ پیرآمون حقوق بشر و مسایل انسانی، در جریان هفتاد و هشت روز نزدیک به بیست هزار انسان که بیشتر از نصف آن را خانم ها و کودکان تشکیل می دهند نسل کشی شدند… اما همین کنوانسیون ها در عین زمان در موارد دیگر به دلایل سیاسی و ابزاری مورد استفاده قرار می گیرد.

او بیان داشت « با این وضعیت آیا نظم حاکم جهانی کنونی که اساس آن بعد از جنگ جهانی دوم گذاشته شد، با این همه تناقضات پاسخگوی نیازهای انسان قرن بیست و یک است؟

 آیا می شود عقل و خِرَدِ انسانِ قرن بیست و یک را با این همه رفتارهای دوگانه و معیارهای چندگانه به بازی گرفت؟

او در ادامه گفت: من فکر می کنم که وجدان آگاه و بیدار بشری را نمی توان با این چنین رفتارهای دو گانه قانع ساخت. ما نیاز به نظم نوین جهانی که استوار بر عدالت و برابری باشد داریم. در نظمی که از هیچ حق انسانی و یا هم کشوری چشم‌پوشی صورت نگیرد و امکان استفاده‌جویی‌های سیاسی نداشته باشد. نظمی که به جهان صلح، عدالت و ثبات به ارمغان بیاورد. چه بخواهیم یا نخواهیم، بگوییم یا نگوییم….وجدان انسان امروزی را نمی توان با این همه تناقضات خوابیده نگهداشت. پس از نسل کشیِ فلسطینی‌ها در غزه و آزاد گذاشتن دست رژیم صهیونیستی، این تناقض بزرگ، دیگر به حد کافی روشن گردیده است و با این وضعیت شکل گیری تغییر در نظم جهانی حتمی است

امیر خان متقی در رابطه به تحریم‌های علیه امارت اسلامی افغانستان گفت «خیلی مسخره است وقتی دیده می شود کشور من افغانستان پس از بیشتر از چهار دهه تهاجمات کشورهای بیگانه و جنگ و هرج و مرج، وقتی به سوی امنیت و ثبات گام بر می دارد، با به کار گیری حقوق بشر مورد تحریم ها قرار می گیرد انسانِ افغان چگونه می تواند با این معیار دو گانه همسو باشد؟

 امارت اسلامی افغانستان به حیث نظامی که از متن مردم خویش برخاسته و با نصرت الهی و پایداری و ایستادگی مردمِ مجاهد و قهرمانِ افغانستان توانست اشغال بیست سالۀ امریکا و ناتو را در افغانستان به پایان برساند، امروزه درد و رنج مسلمان فلسطینی را با دل و جان حس می کند. ما که سال ها است قربانی تناقضات حاکم بین المللی هستیم، بیشتر از هر ملت دیگر، در درد و رنجِ ملت مسلمان فلسطینی، خود را شریک می دانیم. مسئله فلسطین تنها به مردم فلسطین خلاصه نمی شود، بلکه قضیۀ عربی، اسلامی و در نهایت انسانی است…هیچ انسان آزاده و باورمند به عدالت و ارزش های انسانی نمی تواند مظالم رژیم صهیونیستی بر فلسطین را با بی تفاوتی نظّاره گر باشد.

سرپرست وزارت امور خارجه افغانستان هم‌چنان‌ بیان کرد که امارت اسلامی افغانستان به حیث جزیی از امت اسلامی، مظالمِ جاری رژیم صهیونیستی در غزه و فلسطین اشغالی را همواره محکوم کرده است و مبارزۀ ملت فلسطین را بر اساس نصوص شرعی و حقوق بین الدول، یک امر مشروع و قانونی می داند. او افزود «امارت اسلامی افغانستان، به مثابۀ پاسدار ارزش‌های اسلامی از کشورهای تأثیرگذار جهانِ اسلام، خواهانِ ایفای نقش مؤثرتری در پایان گذاشتن به کشتار مردم بی گناه فلسطین توسط رژیم صهیونیستی و مسؤول دانستن رژیم صهیونیستی است. جهان اسلام باید یک پارچه و متحدانه صدای آزادی فلسطین را به روایتِ مطرح مبدل کنند و تفاوت دیدگاه های سیاسی را در این قضیه راه ندهد. ابتکار امروزی جمهوری اسلامی ایران قابل ستایش است. اما هنوز هم نیاز است که کشورهای بیشتری در منطقه دست به کار شوند تا بتوانیم جلوی کشتار بی رویه مردم مظلومِ فلسطین گرفته شود. این تلاش‌ها باید تا زمانی ادامه یابد که مسئله فلسطین به حل دایمی و عادلانه برسد. راه حلی که در نتیجه آن مردم فلسطین دارای دولتی شوند که در سرزمین تاریخی فلسطین به وجود بیاید. امارت اسلامی افغانستان در محدودۀ توانایی اش آماده همراهی جهان اسلام در این امر انسانی و اسلامی می باشد.

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا