اخبارسیاستTOP

ملا محمد حسن آخند؛ امارت اسلامی ارادۀ ضرر رساندن و ایجاد مشکلات به کشورهای همسایه را ندارد

کابل18 جدی باختر
رییس الوزرای امارت اسلامی افغانستان در دیدار با رهبر جمعیت علما اسلام پاکستان و هیئت همراه اوگفت: امارت اسلامی افغانستان به شمول پاکستان به هیچ کشور همسایه ارادۀ ضرر رساندن و ایجاد مشکلات ندارد.
دفتر مطبوعاتی ریاست الوزرا امروز با نشر این خبر گفته است: ملا محمد حسن آخند رییس الوزرا امارت اسلامی افغانستان قبل از ظهر امروز با مولانا فضل الرحمن رهبر حزب جمعیت علما اسلام پاکستان و هیئت همراه اش در قصر چهارچنار ارگ دیدار کرد.
در این دیدار که شیخ الحدیث مولوی عبدالحکیم حقانی قاضی القضات امارت اسلامی، مولوی امیرخان متقی سرپرست وزارت امور خارجه، شیخ الحدیث مولوی نور محمد ثاقب سرپرست وزارت ارشاد، حج و اوقاف و شمار دیگری از اعضای کابینه حضور داشتند، با هیئت علما پاکستان در خصوص موضوعات مختلف صحبت شد.
ملا محمد حسن آخند رییس الوزرا ضمن خوش آمدید به هیئت علما پاکستان، خاطرنشان کرد که این سفر باعث تقویت اخوت و روابط مثبت میان مردمان همسایه و با هم برادر دو کشور گردد.
او گفت: افغانستان و پاکستان در بخش های مختلف مشترکات زیادی دارند، ملت های دو کشور از همدیگر جدایی ندارند، شاید در مناسبات میان حکومت های دو کشور چالش به میان آید، اما مردم و علمای کرام به خاطر ارزش های مشترک از همدیگر جدا ناپذیر اند.
وی افزود که لله الحمد در افغانستان نظام اسلامی حاکم است، علمای کرام در رأس قدرت قرار دارند، ما هر مسئله را به شریعت راجع می کنیم، شریعت که قانون الهی است برای ما این اجازه را نمی دهد که برای کسی ضرر برسانیم. بناً امارت اسلامی افغانستان به شمول پاکستان به هیچ کشور همسایه ارادۀ ضرر رساندن و ایجاد مشکلات را ندارد و نه به کسی اجازه می دهد که از خاک ما دیگران را تهدید نماید.
رییس الوزرا، نقش علمای کرام را در هموار ساختن مشکلات میان دو کشور و از میان برداشتن سوتفاهمات مهم و مثبت خواند. همچنان یادآروی نمود که مسوولان پاکستان باید از رویۀ ظالمانه در برابر مهاجرین افغان دست بردارند زیرا این گونه برخوردها مشکل را حل نه، بلکه تنها مخالفت ها و بدبینی ها را افزایش می دهد.
در این دیدار مولوی امیرخان متقی سرپرست وزارت امور خارجه با یادآوری از مشکلات مهاجرین و تاجران افغان، از ایجاد مشکلات از سوی مسوولان پاکستانی فراراه ترانزیت و صادرات یاد کرد که از آن همه ساله به تاجران افغان زیان های مالی هنگفت می رسد. وی تاکید نمود که تجارت و داد و ستد اقتصادی میان دو کشور باید قربانی مسایل سیاسی نشود.
مولانا فضل الرحمن رهبر جمعیت علماء اسلام در اخیر صحبت هایش پیروزی امارت اسلامی را در برابر اشغال، فتح بزرگ خواند و آن را به افغانان تبریک گفت و ابراز امیدواری کرد که نظام اسلامی در افغانستان از این بیشتر مستحکم گردد تا به برکت آن اثرات مثبت به تمام جهان اسلام برسد.
موصوف افزود: هدف از سفر ما به افغانستان این است که میان دو کشور سو تفاهمات را از میان برداریم و راه های همکاری را در عرصه های سیاسی، اقتصادی، تجارتی و پیشرفت همدیگر جستجو نماییم.
مولانا فضل الرحمن گفت که حزب جمعیت علما اسلام صدای خود را در اعتراض به برخورد مسوولان پاکستان در قبال مهاجرین افغان بلند کرده است، این گونه برخورد را نادرست و باعث مشکلات میان دو کشور می دانیم. ما پیام خیرخواهی را آورده ایم و آرزوی ما است که این سفر نتایج مثبت در قبال داشته باشد.
در این دیدار تاکید شد که هر دو کشور باید بخاطر حل تمام مشکلات، راه حل های مشترک را جستجو نمایند و از اقداماتی اجتناب صورت گیرد که سبب افزایش مشکلات می شود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا