اخبارجامعهTOP

معین اداره ملی حفاظت از محیط زیست؛ افغانستان آسیب دیده ترین کشور از اثرات بد تغییرات آب و هوای است

 

کابل5 ثور باختر

معین اداره ملی حفاظت از محیط زیست در پایان نشست آسیب ها و اثرات نامطلوب تغییرات اقلیمی درافغانستان گفت: افغانستان آسیب دیده ترین کشور از اثرات بد تغییرات آب و هوای است

داکتر زین العابدین عابد، معین  مسلکی و پالیسی اداره ملی حفاظت از محیط زیست نتایج این نشست  را مورد ارزیابی قرار داده گفت: نتایج تحقیق  می تواند به نهادهای مرتبط در پالسی و استراتیژی سازی در زمینه تغییرات اقلیمی کمک کند و نظر و پیشنهاد های شرکت کنندگان به تسریع فعالیت ها در مبارزه با تغییرات اقلیمی کمک کند.

عابد تاکید کرد که مدیریت تغییر اقلیم بر اساس پالیسی ملی محیط زیست افغانستان، یکی از اولویت های اصلی است و برنامه های عمده ای را در سطح ملی در زمینه های مدیریت منابع آب، زراعت ، احیای جنگل ها و انرژی های تجدیدپذیر در رابطه با تغییرات اقلیمی اجرا کرده است.

وی گفت: در حال حاضر فضای خوبی برای اجرای پروژه ها در افغانستان وجود دارد و امارت اسلامی افغانستان متعهد به کار در مبارزه با تغییرات اقلیمی با همه شرکا است.

او مواردی را مطرح کرد افغانستان آسیب دیده ترین کشور در جهان از اثرات بد تغییرات آب و هوا است. بنابراین، این حق افغانستان است که  با افغانان در مبارزه با تغییرات آب و هوا کمک شوند در حالی که 32 پروژه افغانستان در زمینه تغییر اقلیم از سوی نهاد های تمویل کننده به تعویق افتاده است که بایدهر چه زودتر شروع و اجرا شود.

قابل ذکر است که در نتایج این بحث مشخص شد که قربانیان اثرات نامطلوب تغییرات اقلیمی مردم عادی افغانستان هستند و همه خسارات را مردم فقیر جامعه متحمل می شوند سیاسی کردن مسائل محیط زیستی ، آغاز هرچه سریعتر پروژه های معلق افغانستان و جبران خسارات ناشی از تغییرات آب و هوایی به افغانستان.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا