اخبارTOPتبصره و مرور بر مطبوعات

مروری به نشرات سایت‌های خبری داخلی و خارجی

کابل، ۱۲ دلو، باختر
شماری از سایت‌های خبری در نشرات امروزشان در کنار تحولات جهان و منطقه به تحولات در افغانستان نیز پرداخته‌اند.
گزارشگرآژانس باختر، با مرور نشرات این سایت‌های خبری این گزارش را آماده کرده است.
سایت خبری صدای افغان زیر عنوان «وزارت معادن: افغانستان به زودی در زمینه «نفت و گاز» به خود کفایی می‌رسد» نوشته کرده است:مقام‌های وزارت معادن و پتروولیم می‌گویند که با استخراج نفت از چندین حوزه نفتی کشور، به زودی افغانستان در زمینه‌ی «نفت و گاز به خود کفایی خواهد رسید.»
همایون افغان، سخنگوی وزارت معادن و پترولیم روز چهارشنبه (۱۱ دلو) به خبرنگار آوا گفت: این وزارت تصفیه ۶۰ هزار تُن نفت خام حوزه دریایی آمو را به یک شرکت داخلی سپرده است.
سایت خبری شفقنا افغانستان تحت عنوان «امارت اسلامی: عملیات مشترک با کشوری در افغانستان نخواهیم داشت» نوشته است: شفقنا افغانستان – نشریه دیپلمات با نشر مقاله مدعی شده است که پس از حمله تروریستی در ولایت کرمان احتمال می‌رود ایران پیکار در برابر داعش را در خاک افغانستان آغاز کند.
به گزارش خبرگزاری شفقنا افغانستان به نقل از طلوع نیوز، پس از نشر گزارش‌هایی در باره احتمال همکاری تهران با کابل برای پیکار با شاخه خراسان داعش در افغانستان، امارت اسلامی گفته است که در زمینه پیکار با داعش در افغانستان نیازی به همکاری کشور‌های دیگر نیست.
ذبیح الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی روز گذشته گفته است که ایران و افغانستان با هم همسایه هستند و نیاز است تا امنیت در مرز‌ها تامین باشد.
به گفته مجاهد، حکومت سرپرست امارت اسلامی نیرو و امکانات کافی در زمینه پیکار با گروه داعش را در اختیار دارد.
سخنگوی امارت اسلامی به طلوع نیوز گفت: «ایران و افغانستان دو کشور همسایه هستند، در مرزها نیاز به امنیت داریم و آن‌ها باید در خاک خود متوجه تهدیدها باشند و ما در خاک خود؛ ولی این که در افغانستان ما کدام عملیات مشترک داشته باشیم یا کمک‌بخواهیم، این چنین نیست چون ما نیرو و تجربه کافی در این بخش داریم.»
سایت خبری اطلاعات روز زیر عنوان «امضای قرارداد سه پروژه میان وزارت ترانسپورت و شرکت‌های داخلی» نگاشته است: قرارداد سه پروژه به ارزش بیش از دو میلیارد افغانی از سوی وزارت ترانسپورت و هوانوردی با شرکت‌های داخلی واگذار شد. وزارت ترانسپورت و هوانوردی گفته است که این پروژ‌ها شامل ساخت توقف‌گاه وسایط و انتظارگاه در میدان هوایی کابل، پارک بندر آقینه در فاریاب و ترمینال گذره در هرات می‌‌شود که با اجرایی شدن این پروژه‌ها خدمات حمل و نقل در کشور تا حدی معیاری خواهد شد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا