اخبارTOPجهان

عراق بر خروج عساکر امریکایی و امریکا بر ماندن در عراق تاکید دارند

کابل ۱۹ جدی باختر
در حالی که دفتر محمد سودانی، نخست‌وزیر عراق، در اولین روزهای سال جدید میلادی اعلام کرد که دولت این کشور در حال تشکیل کمیته‌ای برای آماده‌سازی بستن ماموریت ائتلاف بین‌المللی به رهبری امریکا به شکل دائمی در آنکشور است، پنتاگون می گوید؛ قصدی برای بیرون شدن از عراق را ندارند
دفتر سودانی در حالی از اراده عراق برای پایان دادن به ماموریت امریکا در آنکشور خبر داده است که در روزها و ماه های اخیر، حملات بر پایگاه های امریکا در عراق و سفارت آنکشور در بغداد بیشتر شده و امریکا هم بدون هماهنگی با دولت اینکشور عملیات های هوایی انجام می دهد و شماری از شهروندان عراقی را کشته است.
در کنار آن، ادامه حضور امریکا در عراق برای همسایه های این کشور بخصوص ایران و سوریه حساسیت برانگیز است، حتی ترکیه متحد امریکا در ناتو علاقمند حضور امریکا در همسایگی خود نیست.
دفتر آقای سودانی تاکید کرده است که دولت عراق در حال تعیین تاریخ برای آغاز کار کمیته دوجانبه برای یافتن راه‌حلی است اند تا به حضور نیروهای ائتلاف بین‌المللی در عراق برای همیشه پایان دهند.
اما امریکا برادامه حضور در عراق تاکید دارد.
به دنبال نشر گزارش‌ها در مورد تصمیم بغداد مبنی بر پایان دادن به ماموریت نظامیان امریکایی در عراق، پاتریک رایدر؛ سخنگوی وزارت دفاع امریکا اعلام کرده است که امریکا برنامه‌ای برای خروج از عراق ندارد.
پاتریک رایدردیروز اعلام داشت که ما به دعوت دولت عراق در این کشور می‌باشیم. او تاکید کرد: «هیچ برنامه‌ای برای خروج از این کشور نداریم.» مگر در برابر این پرسش که دولت عراق بر خروج آنان تاکید دارد، حاشیه رفت و بیان داشت «در این خصوص من از هیچ برنامه‌ای اطلاع ندارم.»
سخنگوی پنتاگون با بیان این‌که آنان همچنان بر ماموریت شکست داعش در عراق متمرکز هستند، تاکید کرد: «ما به عراقی‌ها در خصوص موضوعات امنیتی مشاوره می‌دهیم و به آن‌ها کمک می‌کنیم.»
این در حالی است که کریم علیوی؛ عضو ائتلاف فتح در پارلمان عراق اوایل هفته جاری گفت که همه گزینه‌ها برای اخراج نظامیان امریکایی از عراق روی میز است.
او افزود: «این گزینه‌ها شامل اقدامات سیاسی و مسالمت‌آمیز و یا به کارگیری زور و قدرت تا اخراج آخرین نظامی امریکایی در خاک عراق است.»
او تصریح کرد: «دولت عراق، اختیارات اخراج نظامیان امریکایی از کشور را دارد؛ به‌ویژه که این نیروها به اقدامات جنایت‌کارانه در داخل بغداد دست زدند و باید با آن‌ها مقابله و آن‌ها را اخراج کرد.»

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا