اخبارجهان

طرح تازه چین برای اعاده صلح در خاور میانه

 

کابل   ۹ قوس  باختر

چین در رابطه به خاور میانه  یک طرح چهار ماده یی صلح را به شورای امنیت سازمان ملل ارائه کرده است  و در آن خواهان استقرار صلح پایدار در خاورمیانه شده است.

وانگ یی؛ وزیر خارجه چین که شب گذشته (چهارشنبه ۸ قوس) ریاست نشست شورای امنیت سازمان ملل درباره جنگ غزه را به عهده داشت، خواهان برقراری صلح در خاورمیانه شد و به اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد گفت که جنگ به وضوح نشان داده است که تا چه اندازه یک کشور مستقل برای فلسطینی‌ها اهمیت دارد.

او افزود: «ما باید چشم‌انداز سیاسی راه حل دو دولت را با عزم بیش‌تری احیا کنیم

وانگ‌ یی دلیل تنش‌ها میان اسراییل و فلسطین را نبود دولت مستقل در فلسطین دانست و گفت: «دلیل این‌که مناقشه میان اسرائیل و فلسطینی‌ها آرام نمی‌گیرد، این واقعیت است که یک دولت مستقل فلسطینی وجود ندارد

وزیر خارجه چین همچنین گفت که بخشی از طرح چهار ماده‌ای چین که نسبتا مبهم نگهداشته شده، تعهد جامعه بین‌المللی به آتش‌بس بلندمدت و حفاظت از غیرنظامیان است.

چهارمین بند این طرح نیز درخواست از شورای امنیت است که باید به مسوولیت‌های خود عمل کند و با توجه به وضعیت حاکم بر نوار غزه مداخله شود.

وانگ در مورد این‌که شورای امنیت دقیقا چه اقداماتی را باید انجام دهد توضیح بیش‌تری نداده است.

وزیر خارجه چین روز چهارشنبه به وقت محلی در نشست شورای امنیت در سطح وزرای خارجه در نیویارک افزود: درگیری فلسطین و اسرائیل منجر به یک فاجعه انسانی بی‌سابقه و عظیم شده است که وجدان ما را به چالش می‌کشد. جامعه جهانی باید گام‌های واقعی برای دستیابی به آتش‌بس جامع و دائمی در غزه بردارد.

این مقام ارشد دولت چین تصریح کرد: وقفه در درگیری‌ها باید نوید خوبی برای شروع مذاکره برای آتش‌بس دایمی باشد. ما باید با تدابیر سخت‌گیرانه‌تری از غیرنظامیان محافظت کنیم و این یک خط سرخ در قوانین بین‌المللی است که نباید از آن عبور کرد.

وزیر خارجه چین گفت: ما مخالفت خود را با مجازات دسته جمعی که بر مردم غزه تأثیر می‌گذارد اعلام می‌کنیم و با جابه‌جایی اجباری ساکنان غزه مخالفیم.

وی تاکید کرد: باید فضا را برای سازمان های بشردوستانه ایجاد کرد تا کار خود را بدون مشکل انجام دهند و تکیه بر گذرگاه رفح برای رفع نیازها کافی نیست.

باید گفت که شورای امنیت سازمان ملل روز گذشته نشست ویژه یی را روی جنگ حماس و اسرائیل که شهرغزه را به ویرانه مبدل کرد برگزار کرد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا