اخبارTOPتبصره و مرور بر مطبوعات

شش جدی؛ رویدادی که به بحران و فاجعه در افغانستان انجامید

تبصره
کابل،5 جدی، باختر
شش جدی سال‌روز تجاوز ارتش سرخ بر افغانستان است، رویداد ناهنجار و اسفباری که تبعات آن دهه‌ها مردم ما را رنج داد.
مبصر آژانس باختر می‌نگارد؛ شش جدی در تقویم معاصر افغانستان تداعی کننده غم‌نامه است که با تجاوز ارتش سرخ به افغانستان آغاز شد و با وجود آن‌که از این تجاوز و فرار متجاوزین چند دهه می‌گذرد، تبعات آن هم‌چنان برای مردم افغانستان آزار دهنده است.
تجاوز و لشكركشى ارتش سرخ به افغانستان، مجوز انسانى و بهانه مشروع نداشت و هیچ دلیلی آن را توجیه نکرد، بل ارزش‌هاى انسانى و افغانى یک ملت نادار را به باد فنا داد و نطفه‌ى بحران را كاشت.
واقعیت این است كه اتحاد جماهير شوروى پس از تنيدن روابط دوستى با رژیم چپی در افغانستان و امضاى قرار دادهاى گونه‌گون بين دو كشور، افغانستان را ساحه بلامتنازع نفوذ مى انگاشت و اين سرزمين را جز قلمرو حاكميت خود مى‌دانست.
بزرگ‌ترين بار اين فاجعه‌ى غم انگیز بردوش زمامداران آن وقت کریملین و مزدوران شان است كه بسترسازى براى نطفه‌گيرى اندیشه كمونيستى در افغانستان را ایجاد نمودند در حالی‌که بر مردم که اسلام و ارزش‌های اسلامی با تار وپود شان عجین خورده است تحمیل اندیشه‌های کفری محال است، به همین دلیل متجاوزین سرخ و اعمال وطنی شان به زودی خود را در موجی از مقاومت ملی یافتند.
با آن‌که مردم افغانستان با دستان خالی، مگر با قوت ایمان به میدان نبرد و مبارزه با اجنبی‌های متجاوز و اعمال افغانی شان شتافتند، مگر این تجاوز ناهنجاری و پیامد های ناگواری داشت که تا کنون دست از سر مردم برنداشته است.
با تجاوز ارتش سرخ شماری از کشور های دور و نزدیک که همیشه خیال یک افغانستان ضعیف و ناتوان را در سر داشتند مجال آن را یافتند که تصمیم گیر اصلی در قضایای افغانستان باشند، خواست‌ها و برنامه‌های شان در قبال افغانستان مد نظر باشد و در نهایت افغانستان از آنان پیروی کنند.
همچنان با تجاوز ارتش سرخ به افغانستان زیر بنا های اقتصادی این کشور نابود شد، ارزش‌های مادی و استعداد های معنوی در این کشور متلاشی شد، از کاروان پیشرفت و ترقی بازماند و زشت‌تر از همه میلیون‌ها انسان این سرزمین در جنگ حق طلبانه به شهادت رسیدند که در این میان بسا از استعداد و نیروی فزیکی نابود شدند.
شش جدى ‹روز تجاوز و ستم‌گرى اتحاد جماهير شوروى› یک روز عادى نيست كه در برابر آن بی اعتنا بود و یا آن را نادیده گرفت.
با آنکه این رویداد غم‌انگیز امروز از سوی جامعه جهانی به فراموشی سپرده شده است، مگر به افغانان لازمی است که این رویداد اسفبار بار را سینه به سینه انتقال دهند و تا زمانی برای توجیه مبارزات مجاهدین و مردم افغانستان تلاش کنند تا وارثین شوروی سابق و کشور های دیگر جهان وا دار به این شوند که مکلفیت‌های اخلاقی شان را در برابر مردم افغانستان درک کنند و به برنامه‌های متوسل شوند که حداقل بتواند ناهنجاری زمان تجاوز و بعد از تجاوز را جبران کند.
امروز افغانستان دارای یک اقتصاد ورشکسته است که دلیل اول آن به تجاوز ارتش سرخ بر می‌گردد، امروز افغانستان همچنان در تمرکز مداخله‌های بیرونی است که باز هم دلیل آن به تجاوز ارتش سرخ بر می‌گردد، زیرا این تجاوز بود که کشور های مغرض را در برابر افغانستان جسور کرد.
امروز افغانستان بزرگ‌ترین کشت زار ماین را در جهان دارد که بازهم دلیل ٖآن تجاوز شوروی سابق است که منجر به ادامه جنگ‌های داخلی در افغانستان شد.
دلایل زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد ناهنجاری که از تجاوز ارتش سرخ ناشی می‌شود هنوز هم مردم افغانستان را رنج می‌دهد.
ششم جدی نقطه عطف در تاریخ معاصر افغانستان است تداعی کننده جنایت‌های است که بعد از کودتای ۷ ثور و تجاوز ارتش سرخ ‹۶ جدی ۱۳۵۸› شکل گرفت که پیامد های زشت آن سرنوشت کشور ما را در گروه خود گرفت.
این زخم زمانی راه درمان را در پیش خواهد گرفت که جهان به مکلفیت‌های اخلاقی خود در قبال افغانستان عمل کند و آن جلوگیری از ادامه مداخلات خارجی در امور افغانستان و حمایت اقتصادی، دانش و فناوری از این کشور است.تحلیل سیاسی

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا