اخبارTOPجهان

سردارایاز صادق رییس پارلمان پاکستان شد

 

کابل ۱۲ حوت باختر

سردار ایاز صادق ازاعضای دسته نخست حزب مسلم لیگ« شاخه نواز» به‌عنوان رییس پارلمان پاکستان انتخاب شد.

رسانه های پاکستانی گزارش دادند که سردارایاز صادق با 199 رأی به‌عنوان رییس پارلمان پاکستان انتخاب شد.

وی از 2013 تا 2018  هم رییس پارلمان پاکستان بود، رقیب او، امیردوگر از حزب تحریک انصاف 91 رأی کسب کرد.

تحریک انصاف بیشترین کرسی های پارلمان پاکستان را دارد، نامزدهای مستقل که مورد حمایت حزب تحریک انصاف عمران خان بودند 93 کرسی پارلمان را به دست آوردند و پس از آن مسلم لیگ-نواز 75 کرسی، حزب مردم 54 کرسی و جنبش متحد قومی پاکستان 17 کرسی را دردست دارند مگر هیچ یک از احزاب برای ایجاد حکومت مستقل، کمیت لازم را ندارند، حزب مسلم لیگ-نواز برای اینکه تحریک انصاف به ریاست عمران خان را از قدرت دورنگه دارد با حزب مردم و چهار حزب دیگر ائتلاف کرده است.

رسانه‌های پاکستانی گزارش دادند که مراسم سوگند و آغازبه کارپارلمان جدید با وجوداعتراضات هواداران تحریک انصاف و دیگر احزاب ائتلافی آن بر سر نتایج انتخابات برگزار شد.

قراراست اعضای پارلمان پاکستان فردا نخست وزیر کشور شان را انتخاب کنند، ائتلاف شش حزب سیاسی پاکستان از شهباز شریف برای احراز کرسی نخست وزیری حمایت میکنند همچنان به اساس این ائتلاف آصف علی زرداری رییس جمهورپاکستان خواهد شد.

از دید آگاهان سیاسی در پاکستان، با تقسیم قدرت میان شش حزب، حکومت آینده، در اینکشوریک حکومت ضعیف خواهد بود، در حالی که پاکستان دچار مشکلات جدی امنیتی، اقتصادی و سیاسی است.

پارلمان پاکستان ۳۳۶ عضو دارد. از این میان ۲۶۶ نماینده در انتخابات سرتاسری با آرای شهروندان این کشورانتخاب می‌شوند و ۷۰ کرسی به زنان و اقلیت‌ها اختصاص دارد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا