اخبارسیاستجامعهTOP

سازمان همکاری‌های اسلامی آماده همکاری در عرصه‌های مختلف با افغانستان است

 

کابل ۲ ثور باختر

رییس هیئت سازمان همکاری‌های اسلامی در دیدار با معاون اداری ریاست الوزرا، از آماده‌گی این سازمان در همکاری با افغانستان در عرصه‌های مختلف،سخن گفت.

ارگ در خبرنامه‌ی نوشته است:مولوی عبدالسلام حنفی، معاون اداری ریاست الوزرا روز گذشته با دوکتور طارق علی بخیت معاون سازمان همکاری‌های اسلامی در امور بشری، فرهنگی و اجتماعی و نماینده‌ی خاص سرمنشی آن سازمان برای افغانستان و هیئت همراه‌اش که در آن مسوولان بخش‌های حقوق بشر، اقتصاد و امور اجتماعی و جوانان آن سازمان حضور دارند، دیدار کرده است.

 در این دیدار، مولوی عبدالسلام حنفی، معاون اداری ریاست الوزرا گفت که امارت اسلامی به سازمان همکاری‌های اسلامی احترام می‌گذارد و به مشوره‌های مسوولان این سازمان به دیده قدر نگریسته و خواهان گسترش روابط افغانستان با آن است.

مولوی حنفی ابراز امیدواری کرد که این سازمان مشکلات افغانستان و تصویر واقعی از این کشوررا به جهان انعکاس دهد. او باتمنیات «نیک» به سرمنشی سازمان همکاری‌های اسلامی و دعوت وی برای سفر به افغانستان، گفت که درد و رنج جهان اسلام مشترک است و باید کشورهای اسلامی برای حل این مشکلات تشریک مساعی کنند.

او افزود که افغانستان از مرحله جنگ به حکومتداری گام نهاده است، بناً به کمک سازمان همکاری‌های اسلامی در بخش‌های مختلف ضرورت دارد و تاکید کرد که از نمایندگان امارت اسلامی در نشست آینده این سازمان در گامبیا دعوت بعمل آید تا نظریات و مشوره‌های مسوولان سازمان یادشده را بشنوند و واقعیت‌های موجود در افغانستان را به آنان انتقال دهند.

معاون اداری ریاست الوزرا در مورد پیشرفت‌های انجام شده در زمان حاکمیت امارت اسلامی در بخش های مختلف از جمله دادن حق میراث و سایر حقوق شرعی و اسلامی زنان نیز صحبت کرده است.

مولوی عبدالسلام حنفی هم‌چنان گفت که راهمکار امارت اسلامی افغانستان این است که از افغانستان به هیچ کشوری تهدید متوجه نخواهد شد و امارت اسلامی با تمرکز به سیاست اقتصاد محور، در امور هیچ کشوری مداخله نمی‌‌کند و از آنان نیز توقع دارد که در امور داخلی افغانستان مداخله نکنند.

دوکتور طارق علی بخیت، معاون سازمان همکاری‌های اسلامی در امور بشری، فرهنگی و اجتماعی نیز طی این دیدار، سلام‌ها و تمنیات «نیک» سرمنشی سازمان همکاری‌های اسلامی را به مولوی عبدالسلام حنفی تقدیم کرد و با ارائه معلومات در مورد پانزدهمین نشست آینده‌ی سازمان همکاری‌های اسلامی در کشور گامبیا و نشست وزرای خارجه این سازمان، گفت که آنان آماده همکاری در عرصه‌های مختلف با افغانستان هستند.

دکتور نوره الرشود رییس اجرائیوی کمیسیون مستقل حقوق بشر سازمان همکاری‌های اسلامی، خانم امینه الحجیری رییس عمومی فرهنگی، اجتماعی و امور داخلی و خانم افنان الشعیبی رییس اجرائیوی انکشاف زنان این سازمان صحبت نمودند.

آنان علاوه بر ارائه معلومات در مورد فعالیت‌های نهادهای مربوطه‌شان، گفتند: ما پیشرفت‌های خوبی را در افغانستان مشاهده کردیم و این برخلاف تصویر منفی است که در باره‌ی افغانستان در رسانه‌ها انعکاس می‌یابد. ما آماده همکاری در بخش‌های مختلف با افغانستان هستیم.

هیئت یادشده‌ هم‌چنان گفته است که قرار است سازمان همکاری‌های اسلامی قراردادهایی را با مؤسسه تیکای کشور ترکیه و مؤسسه انکشافی آذربایجان عقد کند که افغانستان در صدر این کمک‌ها قرار خواهد داشت و امیدوار هستند از این طریق کارهای انکشافی بیشتر در افغانستان صورت گیرد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا