اخبارفرهنگTOP

رونمایی از کتا‌ب‌های تازه چاپ شده در کابل؛ مهاجر فراهی کتاب را مصون‌نگهدارنده تاریخ خواند

کابل ۶ حوت باختر
مولوی حیات الله مهاجر فراهی، معین امور نشرات وزارت اطلاعات فرهنگ و معاون والی هرات طی محفل رونمایی شماری از کتاب‌های تازه چاپ شده از سوی انتشارات بیهقی، گفت که کتاب است که تاریخ و تجربیات گذشته را مصون نگه می‌دارد.
فراهی افزود که متاسفانه در این اواخر فرهنگ مطالعه و کتاب خوانی در جامعه ما کم‌رنگ شده بود، ولی انتشارات کتاب بیهقی همواره تلاش کرده تا با نشر و چاپ کتاب، این فرهنگ را دوباره رنگ بیشتر بخشد.
به گفته‌ی وی؛ وزارت اطلاعات و فرهنگ، به منظور حفظ و مصون نگهداشتن تاریخ و فرهنگ کشور با نویسنده‌گان و محققان در نشر و چاپ کتاب کمک و همکاری خواهد کرد.
شیر محمد عباس ستانکزی، معین سیاسی وزارت امور خارجه گفت که در دوره جهاد و مبارزه برای آزادی کشور، جوانان بسیار نقش مهم داشتند و بنابراین از جوانان خواست که آنان باید به یادگیری، مطالعه و تحقیق علاقمند باشند.
ستانکزی افزود که امروزه پیشرفت و توسعه جامعه‌ بسته‌گی به میزان علاقمندی مردم جامعه به مطالعه و یادگیری است.
او با مخاطب قراردادن جوانان بیان داشت که وقت خویش را ضایع نکنند و بیاموزند، تحقیق کنند و یادبگیرند.

مولوی حافظ محمد حامد حسیب، معین مالی و اداری وزارت تحصیلات عالی کشور نیز در رونمایی از کتاب‌های تازه چاپ شده حضور داشت و گفت که کتاب و قلم یکی از وسایلی است که برای نسل‌های بعدی جامعه ما علم و دانش را انتقال می‌دهد.
او خواستار این شد که نویسنده‌گان و محققان در کشور باید بیشتر از این تشویق شوند تا برای نسل آینده زمینه آگاهی‌یابی بیشتر مساعد شود.
هم‌چنان، عبدالعليم ځانواک مفتی زاده، رییس انتشارات کتب بیهقی معینیت امور نشرات وزارت اطلاعات و فرهنگ در صحبت با خبرنگار آژانس باختر، گفت که این انتشارات بیش از ۴۰ کتاب از نویسنده‌گان و دوازده هزار جلد قرآن را در سال جاری چاپ کرده است.
گفتنی است که در این محفل شماری از کتاب‌های تازه چاپ شده، از سوی شماری از اشتراک کننده‌گان معرفی، بررسی شد و مورد نقد و نظر قرار گرفت.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا