سیاستاخبارTOPجامعه

دروازه ی تورخم همچنان به روی کاروان های تجاری بسته است

جلال آباد 24 جدی باختر
دروازه ی تورخم امروز برای دومین روز به روی کاروان های تجاری بسته بود.
این دروازه که بزرگترین مسیر داد ستد تجاری میان افغانستان و پاکستان است، دو روز پیش از سوی نظامیان پاکستانی بسته شد.
به اساس گزارش ها، ماموران پاکستانی ابتدا مانع از رفت و آمد رانندگان افغان کاروان های تجاری بدون ویزای این کشور شدند، وقتی هم نیروهای افغان عمل باالمثل کردند، نظامیان پاکستانی به گونه ی یک جانبه اقدام به بستن دروازه ی تورخم کردند.
مولوی عبدالجبار حکمت کمیسار تورخم به آژانس باختر گفت که علی رغم تلاش های آنان، ماموران پاکستانی اقدام به بازگشایی این مسیر به روی کاروان های تجاری نکردند.
ماموران پاکستانی به او گفته اند که دروازه ی تورخم به دستور مقامات بلند پایه ی این کشور بسته شده است و آنان در این مورد کاری نمی توانند.
این درحالی است که صدها موتر باربری حامل کالا های دو کشور در دو طرف دروازه ی تورخم گیر مانده است .
تجار افغان می گویند که بهای توقف کاروان های تجاری شان در آن سوی نوار دیورند و نیز احتمال خراب شدن برخی اموال تجاری شان، آنان را نگران ساخته است و اگر همچنان دروازه ی تورخم بسته بماند ، آنان ملیون ها دالر خسارتمند خواهند شد.
پاکستان همواره و یک جانبه اقدام به بستن دروازه ی تورخم کرده است.
کارشناسان امور اقتصادی می گویند که هر وقت زمان حاصل دهی و صادرات میوه و سبزیجات افغانستان فرا رسد، پاکستان به بهانه های مختلف، اقدام به بستن دروازه ی تورخم می کند اما هنگام حاصلات و صادرات فرآورده های خودش، کوشش می کند که هیچ نوع سکتگی در روند صادراتش به افغانستان به میان نیاید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا