اخبارجهان

جنگ اوکراین به بن‌بست رسید

 

کابل ۱۵  قوس  باختر

جنگ اوکراین به بن بست رسیده است و عملا این جنگ تحرکی ندارد و مقام های اوکراینی گفته اند اگر کمک نشود شکست می خورند.

 پایگاه خبری اکسیوس در مطلبی نوشت: ارتش اوکراین در سه جبهه کلیدی با بن‌بستی شدید روبرو شده که این امر می‌تواند پیامدهای ویرانگری برای آینده این کشور داشته باشد.

این پایگاه خبری آمریکایی روز گذشته و در گزارشی گفته است: تلاش‌های جنگی اوکراین در سه جبهه کلیدی شامل کنگره آمریکا، کشورهای اروپایی و میدان جنگ، با بن‌بستی سخت روبرو شده، به‌گونه ای که آینده این کشور اروپای شرقی را با بحرانی وجودی روبرو کرده است.

این گزارش با اشاره به انحراف توجه جهانی به‌ موضوع غزه، تعهد غرب و به ویژه واشنگتن و ناتو برای حمایت از اوکراین را در معرض خطر جدی توصیف کرد و نوشت: این امر پیامدهای ویرانگری برای دموکراسی اوکراین خواهد داشت.

اکسیوس دلیل اصلی بن‌بست وجودی اوکراین را به‌ویژه در روزهای اخیر، اعلام کاخ سفید مبنی بر پایان منابع برای تخصیص کمک به اوکراین ارزیابی کرده است.

شالاندا یانگ مدیر دفتر اداره مدیریت و بودجه آمریکا روز گذشته در نامه‌ای به کنگره این کشور هشدار داد؛ چناچه به زودی منابع لازم از سوی امریکا برای اوکراین فراهم نشود، این کشور در برابر روسیه به زانو در می‌آید.

از سوی دیگر، رهبران اتحادیه اروپا نیز درگیر بحث و جدل بر سر تخصیص بودجه ۵۰ میلیارد یورویی  برای کمک به کی‌یف هستند.

ویکتور اوربان نخست وزیر مجارستان و از مخالفان تداوم حمایت از اوکراین که بعد از پیروزی رهبر راست افراطی در انتخابات ماه گذشته هالند جسارت بیشتری در اعلام این مخالفت پیدا کرده، خواستار حذف مذاکرات آغازین برای الحاق اوکراین به اتحادیه اروپا از دستور کار نشست ۱۴ تا ۱۵ دسامبر  شورای اروپا شده است.

این در حالی است که اولگا استفانیشینا معاون نخست‌وزیر اوکراین به تازگی این نشست را «فرصتی اساسی» برای آینده کشورش توصیف کرده بود.

در جبهه جنگ هم به‌نظر می‌رسد که گفته های ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه مبنی بر اینکه نیروهای او می‌توانند در برابر اراده سیاسی غرب برای حمایت از اوکراین دوام بیاورند، نتیجه داده است.

فرمانده ارشد اوکراین نیز ضمن اذعان به این موضوع در ارزیابی صریح حمله متقابل ماه گذشته به روزنامه اکونومیست اعتراف کرد که بدون پیشرفت‌های فنی، به احتمال زیاد هیچ پیشروی در کار نخواهد بود.

روزنامه واشنگتن پست نیز به تازگی در تحلیلی نوشت:پهپادهای ارزان قیمت روسیه، مین‌گذاری‌های بسیار گسترده و کاستی‌های اوکراین در نیروی هوایی، این کشور را در جنگ مقابل روسیه به بن‌بست کشانده است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا