جهان

ترامپ به کوریای شمالی هشدار داد

واشنگتن/ وی او ای/ 18 قوس/ باختر
دونالد ترامپ، رییس جمهور امریکا در نخستین واکنش به آزمایش جدید راکتی کوریای شمالی گفته است که کیم جونگ اون، رهبر کوریای شمالی هوشیارتر از آن است که روابط ویژۀ خود را با امریکا از دست بدهد.
ترامپ دیروز  در یک پیام تویتر نوشت: "کیم جونگ اون خیلی باهوش است و اگر خصمانه رفتار کند، خیلی چیزها، در واقع همه چیزش را، از دست می‌دهد. او در سنگاپور با من یک توافق قوی برای خلع سلاح اتمی امضا کرد. او نمی‌خواهد روابط ویژه خود با رییس‌جمهور امریکا را از دست بدهد، یا تاثیری بر انتخابات ریاست‌جمهوری امریکا در ماه نوامبر بگذارد. کوریای شمالی زیر رهبری کیم جونگ اون، پتانسیل اقتصادی عظیمی دارد؛ اما باید همان طور که قول داده است خلع سلاح اتمی شود. ناتو، چین، روسیه، جاپان و همه جهان در این موضوع اتفاق نظر دارند".
ساعاتی پیش از تویت  ترامپ، کوریای شمالی مدعی شد که "آزمایش بسیار مهمی" را در تاسیسات "سوهه" انجام داده است.
پیشتر از آن، شبکه خبری سی‌ان‌ان بر بنیاد تصاویر ماهواره‌ یی که به‌دست این شبکه رسیده است گزارش داده بود که کوریای شمالی در حال از سرگیری آزمایش‌ ماشین راکت برای پرتاب ماهواره از تاسیسات سوهه است.
کیم جونگ اون، رهبر کوریای شمالی و دونالد ترامپ از تابستان سال ۲۰۱۸ تا حال سه بار ملاقات کرده اند، اما موفق نشده اند در خلع سلاح اتمی پیونگ یانگ به پیشرفتی دست یابند.  بابک

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا