اخبارTOPجهان

تحریک انصاف، پیشتاز انتخابات در پاکستان، عمران خان از هواخواهانش خواست پیروزی شان را جشن گیرند

 

کابل ۲۱ دلو باختر

آخرین پیشرفت ها در انتخابات پارلمانی پاکستان که به روز پنجشنبه برگزار شد، نشان می دهد که تحریک انصاف به رهبری عمران خان پیشتاز است مگر کرسی بدست آمده در آن حدی نیست که بتواند این حزب را قادر کند که حکومت جدید تشکیل دهد.

عمران خان رهبر حزب انصاف و نخست وزیر پیشین پاکستان که در زندان به سر می‌برد، مدعی پیروزی در انتخابات سراسری روز پنج‌شنبه شده و از هواداران خود خواسته است آن را جشن گیرند.

او در یک پیام ویدیویی که در شبکه «ایکس» منتشر شد، ادعا کرد که «تحریک انصاف» پاکستان علیرغم آنچه که او سرکوب حزب خود خوانده به «پیروزی قاطع» رسیده است.

تحریک انصاف اجازه شرکت در انتخابات را نداشت مگر اعضای آن به گونه مستقل خود را نامزد کردند و بیشترین کرسی ها را بدست آوردند.

اما حزب تحریک انصاف پس از محرومیت از شرکت در انتخابات به رسمیت شناخته نمی‌شود، معلوم نیست که اعضای برنده این حزب از کدام آدرس وارد بحث ایجاد حکومت می شوند.

نواز شریف؛ نخست وزیر پیشین که به اتهام فساد پولی باید محاکمه می شد و چهار سال را در تعبید سپری کرد نیز مدعی است که بیشتر کرسی ها به شاخه مسلم لیگ شاخه نواز تعلق گرفته استۤ، مگر او متعرف است که به تنهایی قادر به ایجاد حکومت نیست و پیشنهاد ایتلاف با کاندید های مستقل را داده است.

موفقیت نامزدهای مرتبط با حزب تحریک انصاف غیرمنتظره بود و اکثر کارشناسان موافق بودند که آقای شریف – که تصور می‌شود تحت حمایت ارتش قدرتمند پاکستان باشد، امید آشکار برای پیروزی بود.

این در حالی است که کمیسیون انتخابات پاکستان نتایج ۱۳۵ کرسی پارلمان این کشور را اعلام کرده است.

نامزدان مستقل مورد حمایت عمران خان از این تعداد کرسی‌ها توانسته‌اند ۵۷ کرسی را به‌دست آوردند‌.

اما بر اساس آمار غیررسمی، تحریک انصاف تا اکنون 99 چوکی پارلمان را کسب کرده است، حزب مسلم لیگ ۷۳ کرسی و حزب مردم ۵۳ کرسی را بدست آورده اند و23 چوکی دیگر توسط احزاب دیگر کسب شده است.

پارلمان پاکستان ۳۳۶ کرسی دارد که ۲۶۶ آن از طریق رای گیری پر می شود و ۷۰ کرسی دیگر آن اختصاصی است که ده آن، برای زنان و ۶۰ کرسی دیگر ٖآن برای اقلیت های مذهبی تعلق می گیرد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا