سیاستاخباراقتصادTOP

افغانستان و قزاقستان در مورد احداث شبکه راه آهن بحث نمودند

کابل ۵ ثور باختر
ملا عبدالغنی برادر آخند معاون اقتصادي ریاست الوزرا امروز با سریک ژومانگارین معاون نخست وزیر قزاقستان درقصر چهارچنار ارگ دیدار کرد.
دفتر مطبوعاتی معاونیت اقتصادی ریاست الوزرا با ارسال خبرنامه یی به آژانس باخترنگاشته است:‌ در این دیدار روی مسائل سیاسی، اقتصادی، تجارتی، ترانزیتی و احداث شبکه راه آهن از قزاقستان به پاکستان از طریق ترکمنستان و افغانستان بحث صورت گرفت.
معاون اقتصادی ریاست الوزرا با اشاره به روابط افغانستان و قزاقستان گفت که با روی کار آمدن امارت اسلامی این فرصت مهیا شد تا روابط سیاسی و اقتصادی دو طرف توسعه یابد.
معاون اقتصادی ریاست الوزرا به منظور افزایش سطح تجارت میان دو کشور افتتاح اتاق تجارت قزاقستان را در ولایت هرات، تمایل کشور یاد شده برای سرمایه گذاری در پروژه افغان ترانس و همچنان حذف نام امارت اسلامی از لست گروه های تحریم شده که این کشور در خاک خویش ممنوع کرده بود، ګام های مهم و اساسی خواند.
معاون اقتصادی ریاست الوزرا افزود: در افغانستان به تاز‌گی اشغال و جنگ پایان یافته، اولین قدم ها را در جهت پیشرفت برداشته و نهادهای وسیعی را برای اقتصاد و تجارت ایجاد کرده است؛ اما برخی از مشکلات در سکتور های زراعت، صحت، زیربنا و برخی دیگر وجود دارد که همکاری و کار مشترک قزاقستان در این زمینه ها را می طلبد.
معاون اقتصادی ریاست الوزرا بر امضای موافقتنامه برای حل مشکلات بانکی تجاران هر دو کشور، ایجاد کمپنی های مشترک افغان- قزاق و ایجاد تسهیلات در صدور ویزه به تجاران افغان تاکید نمود.
سپس سریک ژومانگارین معاون نخست وزیر قزاقستان پس از به قدرت رسیدن امارت اسلامی از پیشرفت های به میان آمده در افغانستان را ستایش نموده، گفت:‌ آنها بطور مشترک با امارت اسلامی برای یک افغانستان باثبات و پیشرفته همکاری می کنند.
وی همچنان از پیشرفت های که در پروژه افغان ترانس صورت ګرفته، استقبال کرد و افزود، اگر شبکه راه آهن جدید از قزاقستان به پاکستان از طریق ترکمنستان و افغانستان تمدید شود، نسبت به سایر پروژه ها کوتاه و اقتصادی تر خواهد بود و اتصال کشورهای آسیای مرکزی با آسیای جنوبی از طریق افغانستان و افغانستان با چین و اروپا از طریق ترکمنستان و قزاقستان امکان پذیر خواهد بود.
وی گفت: دولت قزاقستان در نظر دارد که به منظور افزایش تجارت با افغانستان اتاق مشترک صنعت و تجارت و گروه مشترک تجارت و کار بین دو کشور ایجاد نماید.
به گفته وی، قزاقستان علاوه بر سرمایه گذاری سرمایه گذاران قزاق در معادن افغانستان، آمادگی دارد تا در سکتور های حکومت داری الکترونیکی، صنعت، تحصیلات عالی، معارف، صحت و بانکداری با افغانستان همکاری نمایند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا