اخبارTOPتبصره و مرور بر مطبوعات

افغانان مهاجر ممد اقتصاد کشورهای همسایه و منطقه

تبصره
کابل، ۱۹ قوس، باختر
افغانان مهاجر برعلاوه این که بار دوش نیستند، ممد خوب اقتصادی برای کشور های میزبان اند، واقعیتی که کمتر به آن توجه می‌شود.
مبصر آژانس باختر می‌نگارد؛ با آن‌که دید بسیاری‌ها در کشورهای اطراف افغانستان نسبت به مهاجران افغان دید منفی و توام با ایراد ها است، مگر در اصل مهاجران افغان چه از لحاظ نیروی کار و چه از لحاظ سرمایه و انتقال تجارب، ممد اقتصادی برای کشور های همسایه اند.
امروز تاثیر گذاری مهاجران افغان در رشد اقتصادی کشورهای همسایه حرف پنهان نیست، افغانان با مهاجرت به کشورهای همسایه و دورتر از آن، نه تنها که به‌عنوان نیروی کار ارزان تبارز کردند، بخش اعظم از سرمایه‌های تجار و پیشه‌وران افغان به کشورهای همسایه انتقال یافته که باعث ایجاد اشتغال و رشد اقتصادی در این کشور ها شده است.
امروز در پشاور و جاهای دیگر پاکستان بیشتر مارکیت‌های تجاری یا از افغانان است و یا هم به وسیله سرمایه افغانان فعالیت دورانی دارند، اگر امروز پاکستان خود را در میان کشورهای پیشتاز در صنعت قالین دست باف معرفی می‌کند، این امتیاز را از برکت مهاجران افغان به‌دست آورده است و اگر حرف از نیروی کار ارزان در آن‌کشور است، بازهم افغانان اند که در بدترین شرایط و با مزد کم، چرخه اقتصاد محلی و شهری را در بخش‌های مختلف آن‌کشور به حرکت در آورده اند و دیگر این که افغانان عامل سرازیر شدن اسعار خارجی به آن‌کشور اند.
بسیاری از افغانان ساکن در پاکستان از سوی خانواده‌های شان در کشور های دیگر حمایت می‌شوند و ماهوار مبالغ هنگفت اسعار به‌گونه حواله و یا به شکل معاملات بانکی ۤبه آن‌کشور سرازیر می‌شود، از طرف دیگر، پاکستان با بهانه‌های مختلف و با ابزار ساختن مسئله مهاجرین، چه مبالغی را که از نهاد های جهانی و یا هم کشور های دیگر دریافت نمی‌کند.
این وضعیت تنها در پاکستان قابل تعریف نیست، امروز افغانان در ایران به‌عنوان اولین سرمایه‌گذاران خارجی قد علم کرده‌اند.
محمد مهدی جوانمرد قصاب، مشاور و نماینده خاص رییس جمهور ایران در رابطه به افغانستان گفته است: از سال گذشته به این‌سو بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاری خارجی در این کشور از سوی افغانان صورت گرفته است.
وزارت صنعت، معدن و تجارت ایران گزارشی را منتشر کرده که بر اساس آن، افغانستان رتبه نخست سرمایه‌گذاری خارجی در ایران را به خود اختصاص داده است.
حجم سرمایه‌گذاری افغانان در ایران به میلیارد ها دالر می‌رسد تنها در خراسان رضوی ولایت هم مرز با افغانستان بیش از ۱۶ هزار افغان با بیش از یک میلیارد دالر مشغول فعالیت‌های تجاری اند، این در حالی است که افغانان کاری‌گر، خطرناک‌ترین و کم سود ترین مشاغل را در ایران دارند و از نیروی فزیکی افغانان به‌گونه یی ارزان کار گرفته می‌شود.
کمی دورتر از این دو کشور همسایه، سرمایه‌گذاری افغانان در ترکیه هم کم نیست امروز افغانان در بخش تجارت مسکن در ترکیه دست بالایی دارند و به همین ترتیب حضور افغانان در تجارت و سرمایه‌گذاری در دُوبی و جاهای دیگر قابل تعریف است
با وجود تعریف‌های مثبت که از حضور افغانان در ایران و پاکستان و جاهای دیگر وجود دارند، افغان‌ستیزی در حال رشد است و برخلاف توقع و بدون در نظرداشت جنبه‌های مثبت حضور افغانان در کشورهای دیگر، مهاجران افغان دچار مشکلات می‌شوند و در برابر حضور آنان بهانه‌سازی می‌شود و برای اخراج جبری افغانان برنامه‌ریزی می‌شود.
مقام‌های کشورهای میزبان باید در کنار پاره‌ای از مشکلات که حضور افغانان در کشورهای شان خلق کرده‌اند به جنبه مثبت حضور افغانان مهاجران هم توجه داشته باشند و به این تمکین کنند که مهاجران افغان بار سنگینی برای آنان نیستند در حالی‌که مهاجر ستیزی و افغان‌ستیزی می‌تواند شکاف دایمی در روابط دیرینه بین افغانان و کشور های همسایه و منطقه به وجود آورد و این ایده باید به واقعیت راه پیدا کند که روابط با اعتماد میان همسایگان ضامن آینده امن در منطقه خواهد بود.تحلیل سیاسی

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا