اعلامیهاخبارTOP

اعلامیه مطبوعاتی روز جهانی پرنده گان مهاجر

 

کابل22 ثور باختر

پرنده گان یکی از اجزای مهم و اساسی ایکوسیستم ها و محیط زیست اند،  هفته سوم ماه ثور به منظور بلند بردن سطح آگاهی بشرو حفاظت ازپرنده گان مهاجر، به عنوان روز جهانی پرنده گان مهاجر نامگذاری شده و از این روز در سراسر جهان تجلیل بعمل می آید.

اداره ملی حفاظت از محیط زیست امروز با ارسال اعلامیه یی به آژانس باختر نگاشته است،

پرنده گان مهاجراز جمله میراث های طبیعی مشترک بین ملت ها به شمار می رود. پرنده گان مهاجر در سطح وسیعی در مناطق خشک و بیابانی, کوهستانی، سواحل دریاها و تالاب ها زندگی و تولید نسل می نمایند . مهاجرت پرنده گان به سفرهای منظم فصلی اطلاق میگردد، که بسیاری از انواع پرنده گان انجام می دهند. مهاجرت  پرنده گان ممکن در اثر  تغییرات اقلیمی از یک محل به محل دیگر از قاره ای به قاره دیگر، غرض دسترسی به مواد غذایی و یا زیست امن عاری از تهدیدات بیش ازحد صورت گیرد.

بنا برین درمسیر مهاجرت ، این پرنده گان به پرورش، تغذیه، استراحت،لانه سازی و تخم گذاری نیاز دارند. هر کشور مستلزم است تا زمینه مهاجرت مناسب را برای این پرنده گان فراهم نمایند.

ارزیابی های کنوانسیونهای بین المللی تنوع حیات  نشان میدهند که بحران های تغییر اقلیم، از دست دادن تنوع حیات بخصوص پرند گان و تخریب پناه گاهای آنها از جمله چالش های عمده تنوع حیات به شمار میروند  .

با در نظر داشت اهمیت بین المللی حفاظت انواع پرنده گان مهاجر، که هدف اساسی آن تحفظ و تنظیم انواع مهاجر(خصوصاً انواع رو به انقراض) در قلمرو کشور های که این انواع از فضای آن عبور و یا در آن کشور مهاجرت مینمایند، همه اتباع کشوربشمول  بخش های  عدلی و قضائی وسایر ارگانهای حراست از قانون مکلفیت دارند که در حفاظت آنها از هیچ نوع سعی وتلاش دریغ ننمایند.

اداره ملی حفاظت محیط زیست به اطلاع تمام  هموطنان عزیز میرساند، که خرید ،فروش ،تجارت ،تصاحب ،انتقال ، شکار ومحصولات حیات وحش مطابق قانون محیط زیست و احکام و هدایات امارت اسلامی  افغانستان ممنوع میباشد ، بناً از تمام اقشار جامعه میخواهیم تا در حفاظت پرنده گان و حیوانات وحشی کوشا باشند و از شکار بی رحمانه و تجارت غیرقانونی آنها ً بپرهیزند و در حفاظت انواع پرندگان مهاجر که یکی از وجیبه های دینی و ملی ما است سهیم شوند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا