اخبارTOPجهان

ازبکستان در مصرف آب،  قیودات وضع می کند

 

کابل ۱۲  قوص  باختر

رییس‌جمهوری ازبکستان می گوید: از ابتدای سال آینده میلادی در این کشور برای صرفه‌جویی در مصرف آب وضعیت اضطراری اعلام خواهد شد،  او گفته است: اقتصاد این کشور به دلیل استفاده غیرمنطقی از آب به شدت در معرض خطر قرار گرفته است.

خبرگزاری فرغانه وابسته به دولت ازبکستان گزارش داده است: شوکت میرضیایف رئیس جمهور ازبکستان تصریح کرد که در نتیجه هدررفت آب، اقتصاد ازبکستان سالانه ۵ میلیارد دلار ضرر می‌کند.

وی در توضیح بحران آب در این کشور تصریح کرد: تنها ۲۰ درصد از منابع آبی ازبکستان در داخل این کشور و بقیه در قلمرو کشورهای همسایه واقع شده است.

میرضیایف افزود: بحران آب به دلیل مشکلات در مدیریت منابع فرامرزی و همچنین کاهش آنها ناشی از تغییرات آب و هوایی تشدید شده است.

به گفته میرضیایف، سالانه حدود یک میلیارد دلار صرف مدیریت آب در این کشور می‌شود و دولت بودجه بیشتر را تنها به آموزش، بهداشت و درمان و کشاورزی اختصاص می‌دهد، با این حال، آب به طور موثر استفاده نمی‌شود.

او افزود: به عنوان مثال، سالانه ۱۰ تا ۱۱ متر مکعب برای آبیاری یک هکتار مزرعه پنبه هزینه می‌شود، در حالی که در کشورهایی با آب و هوا و خاک مشابه، به دلیل مدیریت شایسته منابع، این میزان نصف یا یک سوم است.

علاوه بر این، بر اساس پیش‌بینی‌های کارشناسان، تا سال ۲۰۳۰ کمبود آب در این جمهوری می‌تواند به ۱۵ میلیارد متر مکعب برسد.

رییس‌جمهوری ازبکستان در این راستا چندین وظیفه اولویت دار را با هدف ارتقای بهره‌وری استفاده از منابع طبیعی تشریح کرد.

او ابتدا از بتن‌ریزی یک هزار و ۵۰۰ کیلومتر کانال‌ آبیاری در این کشور در سال آینده خبر داد که چهار برابر سال جاری است و در همین راستا تا سال ۲۰۲۵ باید حدود دو هزار کیلومتر کانال بتن‌ریزی شود. بنابراین به مقامات محلی دستور داده شده است که اکنون ساخت سیستم‌های آبیاری جدید را آغاز کنند.

دومین اولویت، معرفی فناوری‌های صرفه جویی در مصرف آب تعیین شده است. رئیس‌جمهوری ازبکستان خاطرنشان کرد: تنها ۳۰ درصد از ۴.۳ میلیون هکتار اراضی آبی از نوآوری های منجر به صرفه جویی استفاده می‌کند. در این گونه مزارع نیز کاهش مصرف کود و سوخت و افزایش عملکرد وجود دارد.

سومین اولویت اعلام شده، کاهش هزینه‌های تحویل آب باید به حداقل است. ۸۰ درصد ایستگاه های پمپاژ به دلیل قدیمی بودن تجهیزات، مصرف انرژی بالایی دارند. برای حل این مشکل، میرضیایف پیشنهاد سازماندهی روند نوسازی این تاسیسات آبیاری را با مشارکت شرکای خصوصی را مطرح کرد.

وی افزود: پروژه های متعددی در این راستا در حال اجراست. قرار است در آینده ۹۵ ایستگاه به روز شود و ۱۱۸ ایستگاه دیگر به مناقصه آزاد گذاشته شود و احتمالاً برای مدیریت به شرکت های خارجی واگذار شود.

 در زمان اتحاد جماهیر شوروی، دو کشور تاجیکستان و قرقیزستان با داشتن منابع آبی فراوان در فصل تابستان کمبود آبی کشورهای دیگر از جمله قزاقستان، ترکمنستان و ازبکستان را تامین می کردند و در مقابل در فصل زمستان مبادله انرژی به صورت عکس انجام می شد، اما در حال حاضر چنین توافقی میان کشورهای آسیای مرکزی برقرار نیست و برخی کشورها از کمبود شدید آب در رنج هستند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا