اخبارTOPجهان

ائتلاف دریایی امریکا فروپاشید

 

کابل ۳  جدی  باختر

ائتلاف دریایی امریکا که برای مقابله با تهدید های  موجود در بحیره عرب شکل گرفته بود با جدایی  فرانسه، ایتالیا و هسپانیا از این ائتلاف فروپاشید.

 قبلا واشنگتن از تشکیل ائتلافی دریایی با مشارکت ۱۰ کشور از جمله انگلیس، بحرین، کانادا، فرانسه، ایتالیا، هالند، ناروی، سیشل، اسپانیا در مقابله با تهدیدات ارتش یمن در دریای سرخ خبر داده بود. اکنون منابع خبری از فروپاشی این ائتلاف نظامی با کناره‌گیری متحدان امریکا از جمله فرانسه، ایتالیا و اسپانیا خبر می‌دهند.

روزنامه دیلی اکسپرس گزارش داده است که فرانسه، اسپانیا و ایتالیا خروج خود را از عملیات «نگهبان سعادت» تحت فرماندهی امریکا اعلام کرده و افزوده‌اند که آن‌ها فقط عملیات دریایی اضافی را طبق فرماندهی ناتو یا اتحادیه اروپا انجام می‌دهند نه با امریکا.

عملیات نگهبان سعادت یک عملیات نظامی در دریای سرخ است که در اوایل ماه جاری برای پاسخ به حملات ارتش یمن به کشتی‌های به مقصد اسرائیل، ترتیب داده شد.

این در حالی است که حملات پهپادی و موشکی انصارالله یمن بر کشتی‌های اسرائیلی یا کشتی‌هایی که به سمت اسراییل حرکت می‌کنند ادامه دارد و روز گذشته نیز دست‌کم سه کشتی دیگر هدف قرار گرفتند.

انصارالله تهدید کرده تا زمانی که غذا و دارو به غزه نرسد اجازه تردد کشتی‌های اسرائیلی یا کشتی‌هایی که به مقصد اسرائیل حرکت می‌کنند را در دریای سرخ و تنگه باب‌المندب نخواهد داد.

تاکنون حداقل چهار شرکت عظیم کشتی رانی از پنج شرکت بزرگ، تردد در آب‌های دریای سرخ را متوقف کرده‌اند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا