اخبارTOPتبصره و مرور بر مطبوعات

آزموده را آزمودن خطاست؛ مهره‌های سوخته دیگر جای در میان مردم ندارند

تبصره
کابل، ۲۲ قوس، باختر
امارت اسلامی یگانه مرجع است که از افغانستان و مردم آن نمایندگی می‌کند، نباید بر دَر آنانی دق الباب کرد که جایگاه مردمی ندارند.
مبصر آژانس باختر می‌نگارد؛ در این اواخر دو سه کشور از نشست شماری از سیاسیون پیشین کشور به عناوین نمادین میزبانی کردند، با آن‌که کشور های میزبان به این نشست‌ها جنبه رسمی ندادند و آن را کار محافل کوچک سیاسی در کشور های شان دانستند، مگر سازماندهی همچو نشست‌ها یک نکته را می‌رساند که حلقات معینی در بیرون از کشور وجود دارند که تلاش می‌کنند به مهره‌های سوخته هویت تازه بخشند و ٖآنان را به عنوان عناصر تاثیر گذار در صحنه سیاسی افغانستان جا زنند.
در حالی‌که این چهره‌ها در گذشته امتحان شان را داده اند و اگر کاری در امر خدمت به مردم و میهن از رخ آنان ساخته بود، بیست سال حضور در صحنه سیاسی، فرصت خوبی برای خدمت کردن بود، مگر آنان به فکر زر اندوزی و برتری جویی بودند و هیچ کاری که تعریف ملی داشته باشد، انجام ندادند.
با جمع کردن چند تن از افراد فراری آنهم با عمق اختلاف و دیدگاه متفاوت تلاش شده یک قدرت‌نمایی سیاسی در برابر حاکمیت کنونی در افغانستان به نمایش گذاشته شود، مگر آنانی که خود را مخالفان نظام موجود معرفی می‌کنند، دیگر لا و لشکری با خود ندارند، تنها خود شان و یا هم چند عضوی از خانواده شان را برای آٖنان داد و فریاد می‌زنند، موجودیت آنان در هر سمت و سو و یا در هر جریان و کشوری که باشد تهدیدی در برابر امارت اسلامی و مردم افغانستان نیست و هر نشست نمادین هم نمی‌تواند خللی در برابر امارت اسلامی باشد.
چند دستگی و پراگندگی و نبود پایگاه و حمایت مردمی و نزدیکی روز افزون مردم با امارت اسلامی هیچگاه نمی‌گذارد که یک اپوزیسیون فراگیر که بتواند امارت اسلامی را به چالش بکشد، شکل گیرد، مردم از جنگ خسته اند و از سیاسیون شکست خورده هم متنفر، این می‌رساند که آدمک‌های به نام مخالفان سیاسی امارت شانس پیروزی دوباره را ندارند.
مگر یک حرف قابل گفتن است؛ آنانی‌که خود را مخالفان سیاسی امارت اسلامی جا می‌زنند، هنوز هم ادعای کاذب از رهبر بودن را دارند، حد اقل باری افغانی و ملی فکر کنند و دیگر در برابر مردم شان قرار نگیرند و نباید به دنبال تخریب نظام کنونی باشند.
آنان باید بدانند که نشستن در دسترخوان دیگران راه حل مشکلات کشور نیست، تنها تعامل ملی است که می‌تواند منافع افغانستان را تامین کند، نقشه راه کنونی برای آینده افغانستان از دهلیز تعامل با امارت اسلامی می‌گذرد، آنانی‌که خود را مخالفان سیاسی معرفی می‌کنند باید به این درک برسند راهی که آنان در آن گام گذاشته اند راه غلط است که انتهای انزوا و بی وطنی دایمی خواهد بود. تحلیل سیاسی

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا