صحت

شیوع بیماری سرخکان ؛تهدیدی برای کودکان سالنگی

پروان 20 دلوباختر

بیماری سرخکان درولسوالی سالنگ ولایت پروان شیوع یافته است.

طبق گزارش ها ، این بیماری تاکنون جان دوکودک را درساحه موسوم به کوکلامی ولسوالی سالنگ گرفته است.

تاکنون میزان مبتلایان به بیماری سرخکان دراین منطقه دورافتاده دردسترس نیست؛ اما مسوولان صحت عامه ی ولایت پروان می گویند که  آنان درتلاش اند تا یک تیم صحی را برای بررسی به این منطقه  دورافتاده وبرف گیر بفرستند.

گفته می شود که برفباری ها ، تردد را به منطقه  کوکلامی که بیماری سرخکان درآن شیوع یافته ، مشکل ساخته است.

این درحالیست که  مسوولان صحی گفته بودند که آنان اطفال درولسوالی سالنگ را همچوسایرنقاط کشور، واکسین ضد سرخکان کرده اند.

داکترسعیدی رییس صحت عامه  ولایت پروان درگفتگو با آژانس اطلاعاتی  باختر، شیوع این بیماری را درمنطقه  کوکلامی ولسوالی سالنگ تایید کرد اما ازمیزان مبتلایان به این بیماری ابرازبی خبری کرد.

اوگفت ( احتمالا کودکان یک خانواده به بیماری سرخکان مبتلا شده اند اما برای روشن شدن میزان این بیماری  می کوشیم تایک تیم صحی را با تعدادی واکسین این بیماری  به این  ساحه صعب العبوروبرف گیر بفرستیم.)

رییس صحت عامه پروان ، برخی خانواده ها را به سهل انگاری درجهت واکسین کردن اطفال شان متهم می کند و می گوید که شیوع این بیماری درسالنگ نیزازهمین سهل انگاری منشا گرفته است.

درین حال باشنده های محل درتماس باآژانس اطلاعاتی باختر، گفته اند که دست کم شش کودک دراثرابتلا به سرخکان درمنطقه ی کوکلامی جان باخته اند اما رییس صحت عامه ی پروان تنها مرگ دوطفل مبتلا به این بیماری را دراین منطقه تایید می کند.

درمنطقه  دورافتاده  کوکلامی دست کم پانزده هزارنفرزنده گی می کند. شیوع بیماری سرخکان دراین منطقه ی نسبتا" پرنفوس می تواند ابتلا به این بیماری را درمیان کودکان روزافزون وفاجعه بارسازد.

سرخکان یک بیماری عفونی است که ازویروس نوع آر ان ای به وجود می آید. این بیماری که بیشتراطفال خورد سال به آن مصاب می شود ، درصورت عدم جلوگیری ووقایه  بعد ازترشحات تنفسی باعث ضعف دراطفال شده ، بیماری هایی چون سل ، ورم مغز، اسهالات ، عوارض شش ، شب کوری وحتی سبب مرگ می شود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا