جامعه

حامد کرزی: احداث راه ابریشم یک پروژه ملی و حیاتی است که افغانستان را از وابستگی به دیگران می رهاند

بزرگان ولایت بدخشان در دیداری با حامد کرزی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان، خواستار پیگیری شهادت استاد ربانی و شناسایی و دستگیری عاملین آن گردیدند.

به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس اطلاعاتی باختر ، در این دیدار که در ارگ انجام شد و در آن نعمت الله شهرانی وزیر مشاور و شماری از نماینده گان بدخشان در ولسی جرگه و نمایندگان آن ولایت در لویه جرگه عنعنوی نیزحضور داشتند، گنج علی امیری، کامل بیک و نذیر احمد نیرومند به نمایندگی از دیگران صحبت نموده خواستار پیگیری شهادت استاد ربانی و شناسایی و دستگیری عاملین آن و همچنان خواهان مسمی شدن میدان هوایی بین المللی کابل و ارتقا و مسمی شدن موسسه تحصیلات عالی بدخشان بنام شهید راه صلح استاد ربانی گردیدند.

بزرگان بدخشان ضمن اینکه از قطعنامه جرگه عنعنوی حمایت و پشتیبانی خویش را اعلام کردند، خواهان توجه حکومت به احداث شاهراه بزرگ تجارتی ابریشم، احداث سرک حلقوی بدخشان، احداث و قیرزی سرک که فیض آباد را به ولسوالی های یفتل، یاوان، راغستان و ولسوالی های درواز وصل می کند، گردیدند.

همینگونه بزرگان بدخشان خواستار تطبیق پروژه برق چهار اعشاریه پنج میگاوات شورابک، ایجاد موسسه آموزش حرفوی در بدخشان و همچنان صنوف درسی و لیله به موسسه تحصیلات عالی آن ولایت و ایجاد دارالمعلمین ها در بعضی از ولسوالی ها و اعمار یک باب دارلعلوم دینی در هر ولسوالی و استخدام کدر های آن ولایت در ادارات دولتی گردیدند.

در ادامه این دیدار، بزرگان آن ولایت گفتند از اینکه مردم بدخشان از ناحیه خشکسالی متضرر شده اند باید به آنها کمک صورت گیرد. 

رئیس جمهور کشور پس از استماع خواستها و پیشنهادهای بزرگان ولایت بدخشان در رابطه به تحقیق شهادت استاد ربانی گفت که هیات اعزام شده از جانب افغانستان برای تحقیق و بررسی شهادت استاد ربانی به پاکستان رسیده است.

حامد کرزی خواست بزرگان بدخشان را در مورد احداث راه ابریشم موجه دانسته گفت: این راه افغانستان را به چین وصل می کند و یک پروژه ملی و حیاتی است که کشور را از وابستگی به دیگران می رهاند و سبب تقویت اقتصاد مملکت می گردد و به هر اندازه ای که به سرعت در این مورد اقدام صورت گیرد به همان اندازه به خیر افغانستان می باشد.  

رئیس جمهور در قسمتی از سخنانش در رابطه به برگزاری موفقانه لویه جرگه عنعنوی گفت که در لویه جرگه عنعنوی نماینده گان مردم از سراسر افغانستان برای بحث روی قضایای مهم کشور گرد هم آمده بودند و بر خلاف مخالفت های که وجود داشت، با دستآورد بزرگ فیصله عالی نمودند و کشور را بیشتر از پیش مستحکم کرده و به جلو بردند.

همینگونه رئیس جمهور به آنان اطمینان داد که در سایر پیشنهادات شان نیز اقدامات مقتضی صورت خواهد گرفت.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا